KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

NATO

NATO, uluslararası olarak Kuzey Amerika ve Avrupa'da bulunan 28 ülkenin birleşmesiyle 4 Nisan 1949'da imzalanan anlaşmayla kurulan ittifaktır.

NATO'nun kuruluşu, 17 Mart 1948'te Belçika, İngiltere, Fransa, Hollanda ve Lüksemburg arasında imzalanan Brüksel Antlaşması'na dayanmaktadır. Yapılan bu anlaşma Batı Avrupa Savunma Organizasyonu'nun kurulmasını sağladı ancak birliğe Amerika'nın katılımı, Sovyetler Birliği'ne karşı koymak ve milliyetçi militarizmin yeniden hayata geçmesini önlemek için oldukça önemliydi.

NATO'nun ilk genel sekreteri olan Lord Ismay, yaptığı bir açıklamada NATO örgütünün "Rusları dışarıda, ABD'yi içeride ve Almanları aşağıda tutmak" için kurulduğunu belirtti.

Anlaşmanın imzalanması her ülke tarafından olumlu karşılanmadı. Üye ülkeler, yaptıkları anlaşmada herhangi bir üyeye yapılan silahlı saldırının tüm ülkelere yapılmış olduğuna yönelik de anlaştılar. Böylece NATO'ya bağlı bir üye ülkeye yapılan bir saldırı tüm NATO ülkelerine yapılmış anlamına geliyor.

Soğuk Savaş'ın sonlanmasıyla 1990 ve 1991'de NATO'nun ilk askeri operasyonu Irak'ın Kuveyt'i işgal edilmesiyle yapıldı. Türkiye'nin güneydoğusundan bölgeye gönderilen uçaklar savaşa müdahale etti.

İkinci bir askeri operasyon da Bosna Savaşı esnasında gerçekleşti. 1992'de başlayan Bosna Savaşı'nın kötüye gitmesiyle 12 Ağustos 1993'te Uçuş Yasağı Harekatı ve Yugoslavya'ya karşı alınan silah ambargosu ve ekonomik yaptırım kararları uygulandı. 28 Şubat 1994'te ise NATO, uçuşa yasak olan bölgeyi ihlal eden 4 Bosnalı Sırp uçağını düşürdü.

2001'de ABD'de meydana gelen İkiz Kuleler Saldırısı (11 Eylül saldırıları), NATO tarihinde ilk defa Atlantik Antlaşması'ndaki 5. maddenin uygulanmasına yol açtı. Maddeye göre bir üyeye yapılan saldırı tüm üyelere yapılmış demekti. 16 Nisan 2003'te NATO, 42 ülkenin askerlerinden oluşmuş bir Uluslararası Güvenlik Destek Gücü'nü kendi komutasına alarak 31 Temmuz 2006'da Afganistan'ın güneyindeki ABD yönetiminde bulunan terör karşıtı koalisyon gerçekleştirdi.

2011'de Libya'daki iç savaşın başlamasıyla 17 Mart 2011'de ateşkes ilan edilmesi yönünde çağrı yapıldı ve kabul edildi. Savaşla ilgili oluşturulan bir koalisyon, Libya'da uçuşa yasak bölge kuralını uygulamaya başladı ve 20 Mart 2011'de NATO üyelerinin gemi ve denizaltılarıyla Libya'ya silah ambargosu uygulanmaya başlandı.

NATO ÜYESİ ÜLKELER

Amerika Birleşik Devletleri

Almanya

Arnavutluk

Belçika

Birleşik Krallık

Bulgaristan

Çek Cumhuriyeti

Danimarka

Estonya

Fransa

Hırvatistan

Hollanda

İspanya

İtalya

İzlanda

Kanada

Letonya

Litvanya

Lüksemburg

Macaristan

Norveç

Polonya

Portekiz

Romanya

Slovakya

Slovenya

Türkiye

Yunanistan

Nato Haberleri

 • NATO, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı kutladı

  Dünya, 29 Mayıs 2023

  NATO, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı kutladı

  NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Cumhurbaşkanı 2. Tur Seçimini kazanarak yeniden Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan'ı kutladı. Stoltenberg mesajında, "Birlikte çalışmayı sürdürerek temmuzdaki NATO Zirvesi'ne hazırlanmayı sabırsızlıkla bekliyorum" dedi

 • Stoltenberg'den NATO ülkelerine çağrı

  Dünya, 19 Mayıs 2023

  Stoltenberg'den NATO ülkelerine çağrı

  NATO üyesi ülkelere savunma harcamalarını artırmayı hızlandırması çağrısı yapan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, üye 7 ülkenin yüzde 2'lik hedefe ulaştığını, geri kalan ülkelerden de aynı kararlılığı beklediklerini söyledi

 • Eski NATO komutanından ABD'ye 'nükleer' tavsiyesi

  Dünya, 19 Mayıs 2023

  Eski NATO komutanından ABD'ye 'nükleer' tavsiyesi

  ABD’nin eski Avrupa Kuvvetleri (EUCOM) ve NATO Müttefik Kuvvetler Yüksek Komutanı emekli orgeneral Wesley Clark, "Ukrayna’nın Rus kuvvetlerine yönelik beklenen karşı harekatı" öncesinde ABD yönetiminin, nükleer silahla pozisyon almaya hazır olduğunu Rusya’ya açıkça göstermesi gerektiğini söyledi.

  NATO Genel Sekreteri Kiev'de

  Dünya, 20 Nisan 2023

  NATO Genel Sekreteri Kiev'de

  Son dakika... NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Ukrayna’nın başkenti Kiev’e geldi

  İsveç'ten NATO açıklaması: Karar Türkiye'ye bağlı

  Dünya, 19 Nisan 2023

  İsveç'ten NATO açıklaması: Karar Türkiye'ye bağlı

  İsveç Başbakanı Kristersson, İsveç'in NATO üyeliğine ilişkin yaptığı açıklamada kararın Türkiye'ye bağlı olduğunu dile getirdi.

 • NATO'dan silahlanma hızında 'kontrol' vurgusu

  Dünya, 18 Nisan 2023

  NATO'dan silahlanma hızında 'kontrol' vurgusu

  Rusya-Ukrayna Savaşı'nın ardından NATO genişleme politikasına ivme kazandırırken, silahlanma hızının artmasıyla ilgili NATO'dan 'kontrol' açıklaması geldi. Genel Sekreter Stoltenberg, "Dünya nesillerdir olduğundan daha tehlikeli. Ancak NATO, silahlanma kontrolünde üzerine düşeni yapacaktır" dedi.

 • Finlandiya ilk NATO tatbikatını tamamladı

  Dünya, 14 Nisan 2023

  Finlandiya ilk NATO tatbikatını tamamladı

  Finlandiya Donanmasından yapılan açıklamaya göre, Finlandiya, Alman ve Portekiz gemilerinin Helsinki limanına yanaştı. Böylece Finlandiya, bir ittifak üyesi olarak ilk NATO tatbikatını tamamladı.

 • Finlandiya NATO’ya katılan 31. ülke oldu

  Gündem, 04 Nisan 2023

  Finlandiya NATO’ya katılan 31. ülke oldu

  Finlandiya'nın NATO üyeliği resmen onaylandı. Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik 24 Şubat 2022'de başlattığı saldırıların ardından NATO'ya üye olmayı talep eden Finlandiya, NATO üyeliğine kabul edilen 31. ülke oldu.

  Finlandiya NATO'nun yeni üyesi: Rusya'dan gerginliği artıran açıklama!

  Dünya, 04 Nisan 2023

  Finlandiya NATO'nun yeni üyesi: Rusya'dan gerginliği artıran açıklama!

  Finlandiya'nın NATO üyeliği resmen onaylandı böylece Finlandiya NATO'nun 31. üyesi oldu. Finlandiya'nın NATO'ya resmen üye olmasından öncesi konuşan NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, "Finlandiya'nın NATO üyeliği tarihi bir olay. Amacımız çatışmayı provoke etmek değil, önlemek" açıklamasında bulundu. Rusya Savunma Bakanı Şoygu ise yaptığı açıklamada, "Finlandiya'nın NATO'ya katılımı çatışmanın önemli ölçüde genişlemesini sağlayacak" dedi. Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov da "Rusya Finlandiya'nın NATO'ya katılımına yanıt vermek zorunda kalacak" ifadelerini kullandı.

  Finlandiya'nın NATO'ya katılmasına Rusya'dan yanıt

  Dünya, 03 Nisan 2023

  Finlandiya'nın NATO'ya katılmasına Rusya'dan yanıt

  Finlandiya'nın yarın resmi olarak NATO'ya katılacağının açıklanmasının ardından açıklamalarda bulunan Rus yetkili, "Finlandiya'nın NATO'ya katılmasının ardından Rusya batı ve kuzeybatı bölgelerinde askeri kapasitesini artıracak" dedi.

 • Finlandiya'nın NATO'ya katılım onayı Resmi Gazete'de

  Gündem, 01 Nisan 2023

  Finlandiya'nın NATO'ya katılım onayı Resmi Gazete'de

  Finlandiya'nın NATO üyeliğine katılım protokolünün onaylanmasına ilişkin kanun Resmi Gazete'de yayımlandı

 • NATO'dan Finlandiya'ya tebrik

  Dünya, 31 Mart 2023

  NATO'dan Finlandiya'ya tebrik

  NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Finlandiya'nın NATO üyeliğinin onaylanmasının ardından Finlandiya Cumhurbaşkanı Niinisto'yu tebrik etti. Stoltenberg, "Finlandiya'nın bayrağını önümüzdeki günlerde NATO karargahına çekmeyi sabırsızla bekliyorum." ifadelerini kullandı

 • Finlandiya'nın NATO üyeliği TBMM'de kabul edildi

  Dünya, 30 Mart 2023

  Finlandiya'nın NATO üyeliği TBMM'de kabul edildi

  Finlandiya'nın NATO'ya katılım protokolünün onaylanmasına ilişkin kanun teklifi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi

  İsveç NATO tasarısını onayladı

  Dünya, 23 Mart 2023

  İsveç NATO tasarısını onayladı

  İsveç parlamentosunda dün yapılan oylamada ülkenin NATO üyesi olmasına izin veren yasa tasarısı kabul edildi

  NATO'nun 2022 harcaması 1,17 trilyon dolar

  Dünya, 21 Mart 2023

  NATO'nun 2022 harcaması 1,17 trilyon dolar

  NATO ülkelerinin 2022'de yaptığı savunma harcamaları önceki yıla göre artarak 1,17 trilyon dolara yükseldi.

 • Türkiye'den Finlandiya'ya NATO onayı

  Dünya, 17 Mart 2023

  Türkiye'den Finlandiya'ya NATO onayı

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Finlandiya Cumhurbaşkanı Niinistö'yü Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde resmi törenle karşıladı. Görüşmenin ardından iki lider ortak basın açıklaması yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Finlandiya'nın üçlü muhtıradaki taahhütlerini yerine getirmek için samimi ve somut adımlar attığını gördük. Gösterdiği hassasiyet ve kaydedilen mesafeye binaen Finlandiya'nın NATO'ya katılımını Meclis'te onay sürecini başlatmaya karar verdik" açıklamasında bulundu. Finlandiya Cumhurbaşkanı Niinistö ise, "NATO üyeliğimiz konusunda ifade ettiğiniz haberleri almak bizi çok memnun ediyor. Bugün atılan imza TBMM'nin onay sürecini başlattığına dair çok önemli bir gösterge" dedi.

 • Reuters: Türkiye Finlandiya'nın NATO üyeliğini onaylamayı planlıyor

  Dünya, 15 Mart 2023

  Reuters: Türkiye Finlandiya'nın NATO üyeliğini onaylamayı planlıyor

  Reuters'a konuşan iki Türk yetkili, Türkiye'nin Finlandiya'nın NATO üyeliğini onaylamayı planladığını dile getirdi

 • Finlandiya Cumhurbaşkanı Türkiye'ye gelecek

  Dünya, 15 Mart 2023

  Finlandiya Cumhurbaşkanı Türkiye'ye gelecek

  Finlandiya Cumhurbaşkanı Niinistö, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın davetine icabetle 16-17 Mart tarihlerinde Türkiye'ye gelecek. İki liderin görüşmede, Finlandiya'nın NATO'ya üyelik başvurusu başta olmak üzere ikili ilişkiler, bölgesel ve küresel meseleleri ele alması bekleniyor

  NATO'nun Hatay'daki çadır kentinin inşaatı devam ediyor

  Gündem, 11 Mart 2023

  NATO'nun Hatay'daki çadır kentinin inşaatı devam ediyor

  NATO çatısı altında İtalya'dan Hatay'a gönderilen çadırların kurulumu devam ediyor. Tamamlandığında 4 bin kişinin konaklayabileceği çadır kentte çalışmalar sürüyor