KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

NATO

NATO, uluslararası olarak Kuzey Amerika ve Avrupa'da bulunan 28 ülkenin birleşmesiyle 4 Nisan 1949'da imzalanan anlaşmayla kurulan ittifaktır.

NATO'nun kuruluşu, 17 Mart 1948'te Belçika, İngiltere, Fransa, Hollanda ve Lüksemburg arasında imzalanan Brüksel Antlaşması'na dayanmaktadır. Yapılan bu anlaşma Batı Avrupa Savunma Organizasyonu'nun kurulmasını sağladı ancak birliğe Amerika'nın katılımı, Sovyetler Birliği'ne karşı koymak ve milliyetçi militarizmin yeniden hayata geçmesini önlemek için oldukça önemliydi.

NATO'nun ilk genel sekreteri olan Lord Ismay, yaptığı bir açıklamada NATO örgütünün "Rusları dışarıda, ABD'yi içeride ve Almanları aşağıda tutmak" için kurulduğunu belirtti.

Anlaşmanın imzalanması her ülke tarafından olumlu karşılanmadı. Üye ülkeler, yaptıkları anlaşmada herhangi bir üyeye yapılan silahlı saldırının tüm ülkelere yapılmış olduğuna yönelik de anlaştılar. Böylece NATO'ya bağlı bir üye ülkeye yapılan bir saldırı tüm NATO ülkelerine yapılmış anlamına geliyor.

Soğuk Savaş'ın sonlanmasıyla 1990 ve 1991'de NATO'nun ilk askeri operasyonu Irak'ın Kuveyt'i işgal edilmesiyle yapıldı. Türkiye'nin güneydoğusundan bölgeye gönderilen uçaklar savaşa müdahale etti.

İkinci bir askeri operasyon da Bosna Savaşı esnasında gerçekleşti. 1992'de başlayan Bosna Savaşı'nın kötüye gitmesiyle 12 Ağustos 1993'te Uçuş Yasağı Harekatı ve Yugoslavya'ya karşı alınan silah ambargosu ve ekonomik yaptırım kararları uygulandı. 28 Şubat 1994'te ise NATO, uçuşa yasak olan bölgeyi ihlal eden 4 Bosnalı Sırp uçağını düşürdü.

2001'de ABD'de meydana gelen İkiz Kuleler Saldırısı (11 Eylül saldırıları), NATO tarihinde ilk defa Atlantik Antlaşması'ndaki 5. maddenin uygulanmasına yol açtı. Maddeye göre bir üyeye yapılan saldırı tüm üyelere yapılmış demekti. 16 Nisan 2003'te NATO, 42 ülkenin askerlerinden oluşmuş bir Uluslararası Güvenlik Destek Gücü'nü kendi komutasına alarak 31 Temmuz 2006'da Afganistan'ın güneyindeki ABD yönetiminde bulunan terör karşıtı koalisyon gerçekleştirdi.

2011'de Libya'daki iç savaşın başlamasıyla 17 Mart 2011'de ateşkes ilan edilmesi yönünde çağrı yapıldı ve kabul edildi. Savaşla ilgili oluşturulan bir koalisyon, Libya'da uçuşa yasak bölge kuralını uygulamaya başladı ve 20 Mart 2011'de NATO üyelerinin gemi ve denizaltılarıyla Libya'ya silah ambargosu uygulanmaya başlandı.

NATO ÜYESİ ÜLKELER

Amerika Birleşik Devletleri

Almanya

Arnavutluk

Belçika

Birleşik Krallık

Bulgaristan

Çek Cumhuriyeti

Danimarka

Estonya

Fransa

Hırvatistan

Hollanda

İspanya

İtalya

İzlanda

Kanada

Letonya

Litvanya

Lüksemburg

Macaristan

Norveç

Polonya

Portekiz

Romanya

Slovakya

Slovenya

Türkiye

Yunanistan

Nato Haberleri

 • Rusya'dan NATO ve Ukrayna'ya çağrı!

  Dünya, 21 Nisan 2021

  Rusya'dan NATO ve Ukrayna'ya çağrı!

  Rusya, Ukrayna ve NATO'yu Donbas'ta gerginliği yükseltecek hareketlerden uzak durmaya çağırdı.

 • Rusya'dan ABD ve NATO'ya Karadeniz tepkisi!

  Dünya, 21 Nisan 2021

  Rusya'dan ABD ve NATO'ya Karadeniz tepkisi!

  Rusya Savunma Bakanı Şoygu, Ukrayna'nın doğusu ve ABD ile NATO'nun askeri eylemlerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Ukrayna yönetiminin Donbas bölgesinde durumu kötüleştirmeye çalıştığını savunan Şoygu, "ABD ve NATO, Karadeniz hava sahası ve sularında kışkırtıcı faaliyetlerini sürdürüyor." dedi.

 • NATO'dan flaş Rusya ve Karadeniz açıklaması

  Dünya, 16 Nisan 2021

  NATO'dan flaş Rusya ve Karadeniz açıklaması

  NATO, Rusya'nın Karadeniz'in bazı bölümleriyle Kerç Boğazı'na erişimi kısıtlama planlarıyla ilgili haberlerden endişe duyulduğunu açıkladı.

  NATO ve AB, ABD ile dayanışma açıklaması yaptı

  Dünya, 15 Nisan 2021

  NATO ve AB, ABD ile dayanışma açıklaması yaptı

  Avrupa Birliği (AB) ve NATO, ABD tarafından Rusya bağlantılı olduğu değerlendirilen siber saldırılarla ilgili Washington yönetimi ile dayanışma içinde olduklarını bildirdi.

  NATO'dan kritik Afganistan açıklaması

  Dünya, 15 Nisan 2021

  NATO'dan kritik Afganistan açıklaması

  Son dakika haberi... NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO üyesi ülkelerin, Afganistan'dan 1 Mayıs'tan itibaren çıkılması konusunda birlik içinde olduğunu söyledi. Stoltenberg, "Çekilmemiz düzenli, koordineli ve itinalı olacak. Tüm askerlerin çekilmesini birkaç ay içinde tamamlamayı planlıyoruz. Bu sürede Taliban'ın askerlerimize yönelik herhangi bir saldırısına güçle karşılık verilecek" dedi

 • Bakan Akar'dan NATO ile kritik Afganistan görüşmesi

  Gündem, 14 Nisan 2021

  Bakan Akar'dan NATO ile kritik Afganistan görüşmesi

  Milli Savunma Bakanlığı, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın, NATO’nun Afganistan gündemli toplantısına katıldığını duyurdu.

 • NATO, Afganistan'daki durumu ele aldı

  Dünya, 14 Nisan 2021

  NATO, Afganistan'daki durumu ele aldı

  NATO'nun Afganistan'daki Kararlı Destek Misyonu Çerçeve Ülkelerinin dışişleri bakanları, Belçika'nın başkenti Brüksel'deki NATO karargahında bir araya geldi.

 • NATO'dan Rusya'ya çağrı!

  Dünya, 13 Nisan 2021

  NATO'dan Rusya'ya çağrı!

  Son dakika... NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Rusya'nın Ukrayna sınırındaki askeri yığınağını derhal sonlandırması gerektiğini söyledi. Reuters, NATO Dışişleri ve Savunma Bakanları'nın Ukrayna ve Afganistan gündemiyle yarın video konferans yöntemiyle toplanacağını duyurdu.

  Milli Savunma Bakanı Akar, İngiliz mevkidaşıyla görüştü

  Dünya, 09 Nisan 2021

  Milli Savunma Bakanı Akar, İngiliz mevkidaşıyla görüştü

  Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace ile bir görüşme gerçekleştirdi. Wallace, görüşme sonrası yaptığı açıklamada, "Türkiye, Akdeniz ve Karadeniz'de güvenliğin sürdürülmesinde İngiltere için önemli bir NATO müttefiki ve ortaktır" ifadelerini kullandı

  NATO'dan Ukrayna adımı!

  Dünya, 09 Nisan 2021

  NATO'dan Ukrayna adımı!

  Rusya ile Ukrayna arasında Donbas krizi yaşanırken, Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü'nün (NATO) resmi internet sayfasına, İngilizce, Fransızca ve Rusça dil seçeneğinin ardından Ukraynaca da eklendi.

 • NATO'dan Ukrayna'ya destek!

  Dünya, 06 Nisan 2021

  NATO'dan Ukrayna'ya destek!

  NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelensiky ile görüşerek, Ukrayna'nın egemenliği ve toprak bütünlüğüne desteğini aktardı

 • Gürcistan, NATO'nun tam üyesi olmak istiyor

  Dünya, 05 Nisan 2021

  Gürcistan, NATO'nun tam üyesi olmak istiyor

  Gürcistan Başbakanı İrakli Garibaşvili, ülkesinin dış ve güvenlik politikasında NATO ile entegrasyonunun öncelikli olduğunu söyledi.

 • NATO'nun kuruluşunun 72. yıl dönümü kutlanıyor

  Dünya, 04 Nisan 2021

  NATO'nun kuruluşunun 72. yıl dönümü kutlanıyor

  NATO'nun kuruluşunun 72. yıl dönümü nedeniyle müttefik ülkeler kutlama mesajları yayımlayarak birlik vurgusu yaptı.

  Kremlin'den NATO ve Ukrayna'ya uyarı!

  Dünya, 02 Nisan 2021

  Kremlin'den NATO ve Ukrayna'ya uyarı!

  Rusya ve Ukrayna arasında gerilim tırmanırken, Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Ukrayna'ya yapılacak herhangi bir NATO askeri sevkiyatının bölgedeki tansiyonu yükselteceğini söyledi

  NATO'dan Rus savaş uçaklarına önleme

  Dünya, 30 Mart 2021

  NATO'dan Rus savaş uçaklarına önleme

  NATO'ya bağlı savaş uçaklarının, Kuzey Denizi, Karadeniz, Baltık Denizi ve Kuzey Atlantik bölgesinde Rusya'ya ait savaş uçaklarının "olağan dışı faaliyetlerine karşı" 10 kez havalandığı ve bunlara karşı 6 kez önleme yaptığı bildirildi.

 • Blinken'dan müttefiklere Çin açıklaması

  Dünya, 24 Mart 2021

  Blinken'dan müttefiklere Çin açıklaması

  ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, NATO Dışişleri Bakanları toplantısında, ABD'nin, müttefiklerini Çin ile ABD arasında bir tercih yapmaya zorlamayacağını açıkladı.

 • NATO Genel Sekreteri'nden Türkiye açıklaması

  Dünya, 23 Mart 2021

  NATO Genel Sekreteri'nden Türkiye açıklaması

  NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Türkiye'nin önemli bir müttefik olduğunu vurgulayarak, "Türkiye'nin Irak ve Suriye'ye sınırı bulunuyor ve uluslararası terörle mücadelede önemli bir rolü bulunuyor." dedi. Rusya'dan satın alınan S-400 hava savunma sistemleriyle ilgili ise endişelerinin bulunduğunu belirtti

 • NATO'dan flaş Rusya açıklaması

  Dünya, 23 Mart 2021

  NATO'dan flaş Rusya açıklaması

  NATO üyesi ülkelerin dışişleri bakanları, "NATO kendini uyarlamaya devam edecek. Artan tehditler ve sistematik rekabetle karşı karşıyayız. Rusya'nın saldırgan faaliyetleri Avro-Atlantik güvenliğini tehdit ederken, terörün tüm tür ve tezahürleri hepimiz için süregelen bir tehdit olmaya devam ediyor." mesajını verdi.

  NATO Genel Sekreteri'nden Rusya çıkışı

  Dünya, 22 Mart 2021

  NATO Genel Sekreteri'nden Rusya çıkışı

  NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya'nın son yıllarda içeride ve dışarıda saldırgan tutum izlediğini belirterek, "Rus devletinin eylemlerinin sorumlusu tabii ki Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'dir. Saldırgan bir tavır modeli görüyoruz. Bunlara muhaliflerin öldürülmesi ve cinayet girişimleri dahil." dedi.