Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Anasayfa Özel İçerikler Nagehan Alçı AK Parti ve YRP neden anlaşamıyor?
    Sesli Dinle
    0:00 / 0:00

    Filmi biraz geri sarıp bakarsak şu net: Yeniden Refah Partisi tartışmasız bir şekilde Saadet Partisi’ni kendisine rakip olmaktan çıkardı. Hatta çıtayı öyle yukarı koydu ki bir nevi kilit parti konumu dahi elde etmiş gibi görünüyor.

    Aralık ortasından beri devam eden AK Parti YRP görüşmelerinin sonucu bugün belli olacak.

    Önce pazartesi gününe ertelendiği söylenen toplantı bugün saat 14’e alındı. Bu değişiklik sonucun olumsuz olma ihtimalini iyice kuvvetlendiriyor. Genel Başkan Fatih Erbakan parti kararını açıklayacak.

    Peki görüşmelerden bir iş birliği çıktı mı?

    Şunu net bir şekilde söyleyebilirim: Hayır.

    Heyetler arası görüşmelerde en ufak bir ilerleme dahi sağlanamadı.

    Fakat bu, Sayın Erbakan’ın bugün kesinlikle ‘kendi kendimize seçime gidiyoruz’ diyeceği anlamına gelmiyor. Şu anlama geliyor: Heyetler arası görüşmeler olumsuz ancak hala Cumhurbaşkanı ile Fatih Erbakan arasındaki bir uzlaşı sağlanabilme ihtimali küçük de olsa var.

    Neden anlaşamıyorlar?

    YRP 2 büyükşehir, 2 şehir, 35 de ilçede desteklenmek ve hazine yardımı istemişti.

    Bunlar AK Parti tarafından maksimalist istekler olarak görüldü. Hakikaten de tüm büyükşehirlerde adaylarını açıklamış ve ilçelerin de ezici çoğunluğunu belirlemiş bir parti olarak başka bir parti lehine bu kadar çok noktada geri çekilmek olası değil.

    YRP diyor ki ‘MHP’nin yüzde 10 civarında oyu var, bizim de son anketlerde oyumuz yüzde 5,7 görünüyor o zaman MHP’nin yarısını bize vermeniz gerekir.’

    Ancak anketler göreceli, kimin hangi anketi? Sandıktan çıkmış böyle bir sonuç henüz yok…

    Kaldı ki bir teze göre YRP Cumhur İttifakı’nı desteklediği için geçen seçimlerde yükseldi, şayet tavır değişikliğine giderse oyları düşebilir…

    YRP şu aşamada özellikle iki ilde iddialı olduğunu ileri sürüyor. Kocaeli ve Sakarya. Bu illeri AK Parti’den istediler, Rahmetli Erbakan’ın sanayi hamlesinin buralarda kendileri tarafından gerçekleştirileceğine inanıyorlar.

    Ancak Kocaeli ve özellikle de Sakarya AK Parti’nin güçlü olduğu iller, neden bıraksın? Bana mantıklı bir talep gibi gelmiyor bu.

    Öte yandan Kocaeli adayı ve genel başkan vekili Doğan Aydal’ın hedefi burada ikinci bir kutup oluşturabilmek.

    Sonuçta Kocaeli ya da Sakarya ile ilgili bir tartışma bu aşamada yok, AK Parti ve YRP kendi adaylarıyla ayrı ayrı seçime gidiyorlar. Esas düğüm İstanbul’da…

    Son dakikada YRP’den sürpriz bir şekilde Murat Kurum’a destek açıklaması gelir mi?

    Pek zannetmiyorum.

    Partinin içindeki hava bunun tam aksi yönünde. AK Parti de özellikle DEM’in aday çıkarma olasılığı kuvvetlendiği için giderek kendini daha güçlü görüyor.

    YRP’de İstanbul adaylığına en çok istekli isim genel başkan yardımcısı Mehmet Altınöz. Hatta kendisine seçim ofisi dahi belirlemiş.

    Ancak birkaç gündür Elif Erbakan’ın ismi gündeme geldi ve ağırlık kazanmaya başladı. Elif Hanım’ın hem soyadı hem de kadın olmasından dolayı avantajlı olacağı düşünülüyor. MYK’da konuşulmuş, Fatih Erbakan olumlu bakmış ancak henüz nihai bir şey yok.

    Türkiye’de siyaset için 12 saat bile çok uzun bir süredir.

    Mayıs seçimlerini hatırlayalım…

    Hala her şeyin değişme olasılığı var. Hatta Fatih Erbakan’ın bugünkü açıklamasından sonra bile her türlü olasılık mümkün…