Patara Antik Kenti'nde bazilika ortaya çıkarıldı

05.10.2017 - 16:36 | Güncelleme: DHA

Antalya'nın Kaş ilçesinde, Likya Birliği'nin başkenti Patara Antik Kenti'nde yürütülen kazı çalışmaları sonucu milattan sonra beşinci yüzyıla ait olduğu tahmin edilen bazilika (kilise) ortaya çıkarıldı

Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Havva İşkan Işık başkanlığında Patara Antik Kenti'nde sürdürülen kazıların, son 4 yıllık bölümünde yeni bir bazilika gün ışığına çıkarıldı. DHA'nın haberine göre uzunluğu 61, genişliği 32 metre olan bazilikanın yalnız Patara değil, Doğu Anadolu Roması'nın en büyük dinsel yapılarından biri olduğu tahmin ediliyor.

 

ÇEVRESİNDE 155 MEZAR BULUNDU

Bazilikanın, şu anda ortaya çıkan kalıntılarından milattan sonra 5'inci yüzyıla ait olduğu düşünülüyor. Geç dönem şapelleriyle 12'nci yüzyıla kadar kullanılan bazilikanın çevresinde 155 mezar ortaya çıkarıldı.

"LİKYA'NIN BÜYÜK KİLİSELERİNDEN BİRİ OLMAYA ADAY"

Kazı başkanı Prof. Dr. Havva İşkan Işık, 4 yıldan bu yana yaptıkları çalışma sonucunda Patara'nın bazilikasını ortaya çıkardıklarını anlatırken şöyle dedi:

"Bazilika, 1200 metrekareyi geçen bir alana sahip. Likya'nın büyük kiliselerinden biri olmaya aday. İçinde bulunulan bir kuyu nedeniyle, bir yüksek lisans öğrencimizin önerisi doğrultusunda bir ayazma kilisesi olma olasılığını da çok yüksek buluyoruz. Hemen önümüzdeki yıl, gerekli koruma ve konservasyon önlemlerinin alınması için de planlama ve proje çalışmalarına başlayacağız. En kısa zamanda inanç turizmine kazandırılması için çaba sarf ediyoruz."

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ