Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
Eskişehir eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı 'Haliç'te yaşayan Simonlar, dün devlet bugün cemaat' isimli kitabının imza günü için İzmir'deki bir alışveriş merkezinde bulunan kitabevine geldi. İmza gününde açıklamalarda bulunan ve ikinci bir kitap yazacağı müjdesini de veren Avcı, "Hem askeri hem de sivil savcıya ifade vereceğim. Tüm gerçekleri 30 Eylül'de düzenleyeceğim basın toplantısında anlatacağım" dedi.

İZMİR (AHT)

İzmir Balçova'daki bir alışveriş merkezinde bulunan kitabevinde düzenlenen imza gününde konuşan Eskişehir eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı, "Tüm bildiklerimi, gerçekleri 30 Eylül'de düzenleyeceğim basın toplantısında anlatacağım. Pazartesi günü Ankara'da olacağım. Ayın 29'unda savcıya ifade vereceğim. Ayrıca askeri savcıya da ifade vereceğim" dedi. Hanefi Avcı Edirne'de görev yaparken ilişki yaşadığı ileri sürülen öğretmen K.K.'yla (Kezban
Kerman) ilgili açıklama yapmak istemezken, Devrimci Karargah Örgütü'ne yardım ettiği iddialarıyla ilgili konuşmadı.

TURGUT ÖZAL'IN ÖLÜMÜ NORMALDİ

8'inci Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın ölümüyle ilgili konuşan Avcı, "Merhum Özal'ın ölümü normaldi. Kalp ameliyatının ardından yoğun programlı Kafkas ülkeleri gezisine gitti. Kendine iyi bakmadığı için bu sonuç yaşandı" diye konuştu. Özal'a suikast düzenleyen Kartal Demirağ'ın bu tip olaylara neden olan diğer saldırganlar gibi şu an toplumda insanların arasında dolaştığına dikkat çeken Avcı, "Türkiye'de liderlerin başına birşey geldiği zaman arkasında birşeyler aranır. Bu tip komplo teorileri her zaman ortaya çıkar" diye devam etti. Yargıtay Savcısı Uğur Tönük'ü 7-8 yıl önce tanıdığını söyleyen Avcı, "Psikolojisi bozuk, rahatsız bir insandı, normal değildi. Şüpheci, paranoyaya sahipti. Ailesine tedavi edilmesi gerektiğini söyledim. Anlatımlarının bir değeri olduğuna inanmıyorum" dedi.

Kitabında yer verdiği, emniyet muhbiri olarak adlandırılan, Emniyet Genel Müdür Eski Yardımcıları Celal Uzunkaya ve Mustafa Gülcü'yle birlikte suç örgütü kurmak suçundan İzmir'de yargılanan İrfan Erbarıştıran'ı tanımadığını, elindeki bilgilerle yazdığını ileri süren Avcı, "Kendisini tanımam. O olayın, Özel Yetkili bir mahkemede yargılamasının yapılması çok saçma. Ancak, soruşturmanın nasıl yapıldığı, deliller gibi unsurların çok iyi ele alınması gerekir. O zaman bu kitaptan daha büyük ses getiren bir olay olur" dedi. Avcı, okuyucularına ikinci bir kitap daha yazacağı müjdesini verdi.

BAKMADAN GEÇME