Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Günlük yaşantımızda maruz kaldığımız titreşimler sağlığımızı bozabilir mi?

Üsküdar Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hilmi Sabuncu gün içerisinde sıkça maruz kaldığımız titreşim hastalığına ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

Titreşimlerin sadece, el-kol gibi önemli organlarımızı ya da tüm vücudumuzu etkilediğini belirten Sabuncu, “Titreşim, yararlı bir işlemin zarar verici, rahatsız edici yanı olarak karşımıza çıkar. Yaşamımızın her döneminde alçak ve yüksek frekanslı titreşimlere maruz kalmaktayız. Alçak frekanslı titreşimler (Deprem, köprü titreşimleri gibi) ruhsal sorunlar yaratırken, orta ve yüksek frekanslı titreşimler (Otobüs, İş makineleri, Pnömatik matkaplar-çekiçler gibi) insanın kan dolaşımını etkiler. Titreşim nöropatileri, karpal tünel sendromu, el ve kollarda ağrı ve güçsüzlükler, el kavrama kuvvetinde azalmalar şeklinde ortaya çıkar. Bu durum da iş kazaları, beyaz parmak, sürekli yorgunluk, baş ağrısı, uyku bozuklukları, cinsel güçsüzlükler oluşturur” dedi.

Sabuncu, titreşimden korunmak için titreşim söndürücü sistemlerin kullanılması gerektiğine dikkat çekerek  "Örneğin, büyük otobüslerin, iş makinelerinin şoför koltukları böyle yapılmıştır. El ve kol etkilenmelerinde de titreşim söndürücü eldivenler kullanılabilir” dedi.

BAKMADAN GEÇME