Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması
Normalleşme için 4 kriter
0:00 / 0:00
HABERTURK.COM / DHA

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, normalleşme için gerekli olan dört kriteri açıkladı.

Gün Başlıyor programının konuğu olan Prof. Dr. Tevfik Özlü, normalleşme için düşük, orta, yüksek ve çok yüksek vakaların kriter olacağını dile getirdi.

DÜŞÜK, ORTA, YÜKSEK, ÇOK YÜKSEK VAKALAR KRİTER OLACAK

Prof. Dr. Özlü, "Bir salgının ölçümüne dönük ölçütler belirlendi ve hangi düzeyde risk düşük, hangi düzeyde orta, hangi düzeyde yüksek ve hangi düzeyde çok yüksek olduğuna dair ölçütler yayınlanacak. Dolayısıyla her il her vatandaş kendi iliyle ilgili rakamlara baktığında, benim bulunduğum il nerde bunu bilecek. İkincisi de düşük düzeyde hangi normalleşmeyle ilgili adımlar atılabilir. Yüksek veya çok yüksek düzeyde tedbirlerle ilgili hangi yasak ve kısıtlamalara gerek olacak bunlar da yayınlanacak. Dolayısıyla bundan sonraki süreçte herkes neyle karşılaşacağını önceden biliyor olacak, bu konuda bir sürpriz olmayacak" dedi.

"YERİNDE KARAR DÖNEMİ HERKESİ RAHATLATACAKTIR"

Prof. Dr. Özlü, sözlerini şöyle sürdürdü: "Az sayıda test yaparsanız, yüz bin nüfustaki pozitif vaka sayınız az olur. Dolayısıyla bu sadece günlük vaka sayısı üzerinden ölçülürse yanlış bir kanaat hasıl olabilir. O bakımdan testte pozitiflik oranı da bizim için önemli. Vakaların yükselme yönünde mi düşme yönünde mi seyrettiği ya da pozitiflik oranının artış yönünde mi düşme yönünde mi seyrettiği de önemli. Tek başına vaka sayılarıyla karar almak yanıltıcı olabilir. Şöyle düşünelim; bir çıtanız olacak, o çıtayı aştığınız zaman tedbirler gelecek. O çıtanın altına düştüğünüz zaman normalleşme adımları atılacak.

İller arasında bir rekabet olacak. Diyelim ki Ordu'da alınan tedbirlerle sayı düştü, okullar açıldı ya da bazı işletmeler açıldı, normalleşme adımları atıldı. Varsayalım Trabzon'da bu düzey yakalanamadı, açılamadı. Bu sefer Trabzon diyecek ki; 'Ben de gayret edeyim, ben de açılayım' gibi bir motivasyonu olacak. Tersi yönünde de bir motivasyon olacak, vaka sayıları artış trendindeyse 'dikkat edelim yeniden kapanmaya gitmeyelim, yasaklar gelmesin' diye...

Burada valiler, kaymakamlar, il yöneticileri bu süreçte çok daha sorumlu ve yetkili hale gelecek. Zaten yetkililerdi ama daha çok ellerini taşın altına koymak durumunda olacaklar. Bu bir nevi performans olacak. O ilin salgın konusundaki yetkinliği, başarısını da yansıtan bir performans haline geliyor.

Bizim açımızdan bakıldığında da Türkiye'deki tabloya bakınca salgın her yerde aynı değil. Merkezi bir karar aldığınızda buradaki birçok kişi gereksiz yere yasak ve kısıtlamalara maruz kalıyor ve hiç gerek yokken bir bedel ödüyor gibi bir duruma düşüyor. O bakımdan yerinde karar dönemi herkesi rahatlatacaktır diye düşünüyorum."

"KARADENİZ'DE VİRÜSÜN CENAZE NAMAZLARI VE TAZİYE ZİYARETLERİ İLE YAYILDIĞI BELİRLENDİ"

Sağlık Bakanlığı'nın Türkiye haritası üzerinden yayımlanan verilerine göre, 8-14 Şubat 2021 tarihleri arasında Covid- 19 vaka sayılarının en yüksek olduğu iller sıralamasında ilk 5 ilin yer aldığı Karadeniz'de virüsün cenaze namazları ve taziye ziyaretleri ile yayıldığı belirlendi.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, Karadeniz´de artan vaka sayılarının nedenlerinin insan hareketliliğinden kaynaklandığını söyledi. Virüsün bulaşmasının daha çok aile içi ziyaret ve cenazelerde olduğunu belirten Prof. Dr. Özlü, "Bence daha çok aile içi akrabalar arası bulaş şeklinde oluyor. Asıl artışın sebebi o. Çünkü benim gördüğüm kadarıyla burada özellikle hafta sonu sokağa çıkma yasakları olduğu için, insanlar cuma günü akşam itibari ile köylerine gidiyorlar. Burada herkesin köyde bir evi var. Baba ocağında toplanıyorlar. Bakıyorsunuz 3-4 aile, hafta sonu cumartesi, pazar hep birlikte oturup kalkıyorlar, birlikte yiyip içiyorlar, kahvaltı yapıyorlar. Bazen komşu da katılıyor, çünkü etraftaki evlerde hep akraba, genelde tanıdık. Büyük sofralar kuruluyor, birlikte vakit geçiriyorlar. O arada içlerinde biri pozitifse hepsine yayılmış oluyor. Bizim gördüğümüz aynı aileden çok sayıda hastayı aynı zamanda tedavi ediyoruz. Bakıyoruz aynı ailede, aynı soy isimde çok sayıda hasta var. Aile içi bulaşların çok önemli olduğunu düşünüyorum" dedi.

"TANIMADIĞIMIZ KİŞİ VİRÜSÜ NASIL BULAŞTIRACAK"

İnsanların dışarıda dikkat ettiğini, maske taktığını ve mesafesini koruduğunu ifade eden Prof. Dr. Özlü, "Ama, eş, dost, tanıdık, akraba olunca ondan zarar gelmeyecek gibi düşünüyorlar. Öyle değil. Aslında bu virüsü bize bulaştıracak olan kişiler daha çok bizim tanıdığımız, bildiğimiz, birlikte oturup kalktığımız, birlikte vakit geçirdiğimiz insanlar. Dışarıda tanımadığımız bir kişi bu virüsü bize nasıl bulaştıracak? Onun için dikkatli olmamız lazım. Bu dönemde çok bir araya gelmek sakıncalı. Birlikte oturup kalkmak, yemek, içmek, uzun süre vakit geçirmek sakıncalı, dikkat etmek gerekiyor. Tanıdığımızda olsa, yakınımızda olsa hem zarar görmemek için hem onlara zarar vermemek için dikkatli olmak lazım" diye konuştu.

"KARADENİZ'DE İNSAN HAREKETLİLİĞİ FAZLA"

Karadeniz´de insan hareketliliğinin fazla olduğunu kaydeden Prof. Dr. Özlü, şunları dedi:

"Bu virüs kendi kendine bize ulaşmıyor. Yani virüsü bize bir insan ulaştıracak. Virüsün kendi kolu bacağı yok. Bir insan bize bunu ulaştıracak. Dolayısıyla insan hareketliliği, insan karşılaşmaları ne kadar yoğunsa, bulaşma da o kadar fazla oluyor. Trabzon ve Karadeniz bölgesi devamlı göç veren bölge. Türkiye'nin her kentinde bir Trabzonlu ya da Karadenizli var. Hatta dünyanın her ülkesinde Karadenizliler var ve bunlar uzakta yaşasalar da aileleriyle, memleketlerinde bağlarını hep sıcak tutuyorlar. Sürekli buraya gelip gidiyorlar. Yani fırsat buldukça tatile gelip ailesini, yakınlarını ziyaret ediyor. Burada fındığı var, çayı var. Dolayısıyla Türkiye'nin her yerinden, dünyanın her yerinden sürekli bir insan hareketliliği var. Tabi bunlar gelip giderken de bir taraftan aileye virüs ulaştırıyorlar. Benim gördüğüm vakaların bir kısmı öyle. Diyor ki; `İstanbul´dan abim geldi, birlikte oturduk, kalktık. Pozitifmiş hepimize bulaştı´ gibi böyle dışarıdan gelme vakalar, bulaşmalar oluyor. Bu da önemli bir faktör diye düşünüyorum."

"CENAZE EVİ ZİYARETLERİ BİRKAÇ GÜN SÜRÜYOR"

Cenazelerdeki yoğunluğa da dikkat çeken Prof. Dr. Özlü, "Bunun dışında bir de bizim burada gördüğümüz daha çok taziye evleri, cenaze, yani özellikle cenaze namazlarında yoğunluk oluyor. Bir de cenaze evi ziyaretleri var. Yani birkaç gün devam ediyor bu. Kapalı bir evde onlarca insan bir arada oturuyorlar, kalkıyorlar, temas ediyorlar. Buralar da yayılmanın önemli nedenlerinden bir tanesi. Karadeniz´de bu kadar çok olmasında, bulaşma da sorumlu olan faktörler bence bunlar gibi düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

24 SAATGÜNÜN ÖZETİ
24 saat
24 saat günün önemli haberleri ve gelişmeleri

Bu haberin seslendirmesi Voiser tarafından yapılmıştır.