Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
BBC TÜRKÇE
- AFP
Kuzey Kore ile Rusya liderleri ilk defa bir araya geldi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un bir araya geldikleri ilk zirvede iki ülke arasındaki bağları güçlendirme taahhütünde bulundu.

İki lider Rusya'nın doğusunda liman kenti Vladivostok'ta buluştu.

Kremlin'den yapılan açıklamada iki liderin nükleer silahsızlanma üzerine konuştukları söylendi. Kim'in ABD ile çöken görüşmelerin ardından Rusya'dan destek talep etmesi bekleniyordu.

Vietnam'ın başkenti Hanoi'de Şubat ayında ABD ile Kuzey Kore'nin nükleer programı hakkında yürütülen görüşmeler sonuçsuz kalmıştı.

Zirvenin açılış konuşmasında Putin "Bugün Rusya'ya ziyaretinizin Kore yarımadasındaki durumu nasıl çözebileceğimizi görmemiz ve Rusya'nın mevcut olumlu süreçleri destekleme konusunda ne yapabileceğini anlamamız konusunda bize yardım edecek" dedi.

Kim ise "Uzun bir dostluk ve tarihi olan iki ülke arasındaki ilişkilerin daha istikrarlı ve sağlam hale getirilmesi için çok faydalı bir toplantı" diye konuştu.

Putin'in sözcüsü Dimitri Peskov Kuzey Kore ile yürütülen ancak şimdi askıya alınan altılı görüşmelerin yarımadada nükleer silahların ele alınması konusunda en etkili yol olduğunu düşündüklerini açıkladı.

- EPA

2003 yılında başlayan görüşmelerde iki Kore ülkesi, Çin, Japonya, Rusya ve ABD yer alıyor.

Peskov "Şu anda daha etkin uluslararası mekanizmalar yok. Ancak başka ülkeler de çaba gösteriyor. İki Kore ülkesinin sorunlarını çözmek ve nükleer silahsızlanmayı hedefledikleri sürece bu çabaların desteklenmesi gerekir" dedi.

Zirve ABD ile görüşmelerin çökmesinden sonra Kuzey Kore'nin güçlü müttefikleri olduğunu gösterme çabasına bağlanıyor.

Kuzey Kore göüşmelerin sonuçsuz kalmasından ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'yu sorumlu tutuyor.

Kuzey Kore Pompeo'nun "saçmasapan konuştuğu" gerekçesiyle görüşmelerden çıkarılmasını talep etmişti.

Kim ayrıca yaptırımlar konusunda Moskova'ya baskı yapabilir.

- AFP
Kim Rusya'ya zırhlı treniyle yolculuk etti.

Uzmanlar zirvenin Rusya'nın Kore yarımadasında önemli bir oyuncu olduğunu göstermesi açısında bir fırsat yaratacağını da düşünüyor.

Sovyetler Birliği'nin 1991'de dağılmasının ardından Rusya ile Kuzey Kore arasındaki yakın ilişkiler soğumuş, Kuzey Kore ana müttefiki olarak Çin'e yaklaşmıştı.

Putin 2014 yılında Kuzey Kore'nin Sovyet döneminden kalan borçlarını iyi niyet göstergesi olarak silmişti.