Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

Avustralya'da yarım milyondan fazla Müslüman, ramazan ayının ilk teravih namazını kılmak için camileri doldurdu.

Ramazan ayının ilk teravih namazı, Avustralya genelinde yüzbinlerce Müslümanın katılımıyla 200’den fazla cami ve mescidin yanı sıra geçici olarak kiralanan mekanlarda kılındı.

Melbourne'de Meadow Heights Camisi’nde Türklerin yanı sıra farklı etnik kökenlerden yüzlerce Avustralyalı Müslüman, önce ramazan konulu vaazı dinledi, ardından yatsı namazı ve ilk teravih namazını eda etti.

Camiyi dolduran Müslümanlara vaaz veren ve ilk teravih namazını kıldıran Avustralya İslam Toplumu Milli Görüş İrşat Başkanı Ramazan Ötkün,  vatandaşların aileleriyle camiyi doldurmalarından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Ramazan ayının dünyada zulmün sona ermesine vesile olması temennisinde bulunan Ötkün, "Bu ramazanı şerifin kendi aramızda kardeşliğe vesile olmasını, birlik berberlik getirmesini, dünya üzerindeki zulmün savaşların sona ermesini, insanlığın İslam'ın kendi isminde de olduğu gibi barış içinde yaşamasını Cenabı Allah'tan canı gönülden niyaz ediyorum." diye konuştu.

ÇİN'DE İLK TERAVİH NAMAZI EDA EDİLDİ

Çin'de Müslümanlar, 11 ayın sultanı ramazanın ilk teravih namazını kıldı.

Başkent Pekin'in merkezindeki Nandouya Camisi'nde toplanan Müslümanlar, namazın ardından salavat ve dualarla mübarek aya girdi.

Sıcak havaya rağmen her yaştan Müslüman, camileri doldurarak heyecanla ramazan ayını karşıladı. Nandouya Camisi'nde ramazan ayının ilk teravih namazından önce Kur'an-ı Kerim'den sureler okunarak namaza manen hazırlık yapıldı.

Cami imamı Cang Huçi'nin ramazan ayı ve teravihin anlam ve önemini anlatmasının ardından ilk teravih namazı Çinli Müslümanlarca eda edildi.

ENDONEZYA VE MALEZYA'DA İLK TERAVİH KILINDI 

Endonezya’nın başkenti Cakarta'da binlerce Müslüman, ramazan ayındaki önemli ibadetlerden sayılan teravihi eda etmek için Güneydoğu Asya'nın en büyük camisi olarak bilinen ve başkentin sembolleri arasında yer alan 120 bin kişi kapasiteli İstiklal Camisi'ne gitti.

Başkentin dışındaki farklı bölgelerden gelen Müslümanlar da ilk teravih namazını kılmak için İstiklal Camisi'ni tercih ederken, ramazana özel farklı renklerdeki yöresel kıyafetleriyle ilginç görüntüler oluşturdu.

Malezya'da da camileri dolduran Müslümanlar ilk teravih namazını kıldı.

AFGANİSTAN'DA İLK TERAVİH KILINDI 

Afganistan'ın kuzeyindeki Cüzcan kentinde yüzlerce kişi ramazan ayında ilk teravih namazını TİKA'nın yeni yaptırdığı ve ramazan nedeniyle ilk kez ibadete açılan Ankara Ali Şir Nevai Camisi'nde kıldı.

IRAK'TA İLK TERAVİH KILINDI 

Irak'ın Erbil kenti sakinleri ramazanın ilk teravih namazı için camileri doldurdu.

Erbil'in en büyük camisi "Celil Hayat" ve diğer cami ve mescitlerde verilen vaazlarda, ramazan ayının fazileti, farz ibadetlerin önemi, orucun İslam'daki yeri ve faydaları hakkında bilgi verildi.

 

Musul'u DEAŞ'tan kurtarma operasyonundan dolayı çıkan çatışmalardan kaçıp Erbil'e yerleşen Musullu Abdullah Ali, AA muhabirine, mübarek ramazan ayına bu yıl da kavuşabilmenin büyük heyecanını yaşadıklarını söyledi.

Ali, "Diğer aylara göre ramazanda ruhen daha iyi oluyor insan. Ramazan, sabır ve selamet ayıdır." diye konuştu.

BAKÜ'DE İLK TERAVİH KILINDI 

Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de, ramazan ayının ilk teravih namazı kılındı.

Bakü'nün İlahiyat, Ejder Bey, Karakuçur gibi camilerine akın eden Azerbaycanlılar teravih namazında birlikte saf tuttu.

Namaz sonrasında, İslam aleminin farklı bölgelerinde sıkıntı yaşayan Müslümanların huzur ve refaha kavuşması için dualar edildi.

BAKMADAN GEÇME