Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

İftar saatinin yaklaşmasıyla birlikte oruçlu olan milyonlarca vatandaş, oruçlarını açarken iftar duası etmek istiyor. Peki iftar duası nasıl edilir? İftar duası anlamı nedir? İşte iftar duası ve Peygamberimizin Ramazan ayında okuduğu dua...

İFTAR DUASI NASIL EDİLİR?

İftar duası etmek için öncelikle "Bismillahirrahmanirrahim" demek gerekmektedir. Ardından Allah'ın verdiği nimetler için şükredilmeli ve şu dua okunmalıdır: “Allah'ım! Senin için oruç tuttum, sana inandım, sana dayandım, senin verdiğin rızkla orucumu açtım. Yarının orucuna da niyet ettim, benim geçmiş ve gelecek günahlarımı bağışla.''

“Allah'ım! Bu günde oruç tutup ibadete durmam için bana yardımcı ol; bu günün sürçme ve günahlarından beni uzaklaştır; bu günde sürekli olarak seni zikretmeği bana nasip eyle; tevfikinle ey yolunu şaşanları hidayet eden!”

“Allah'ım! Bu günde bana huşu ehlinin itaatini nasip eyle; mütevazı insanlar gibi dönüş yapıp tövbe etmemle göğsümü genişlet; imanınla, ey korkanların imanı ve güveni!”

“Allah'ım! Bu günde beni hoşnutluğuna götürecek bir kılavuz kıl bana; bu gün Şeytan'ı bana ulaştıracak hiçbir yol bırakma; benim yerleşeceğim ve rahat edeceğim yeri cennet kıl; ey arayanların hacetlerini yerine getiren -Rabbim-!"

PEYGAMBER EFENDİMİZİN RAMAZAN'DA OKUDUĞU DUA

Allah'ın son elçisi ve İslam dininin peygamberi Hazreti Muhammed (s.a.v), Ramazan ayında birçok şeye dikkat eder ve özellikle şu duayı okurdu;

"Allahümme bârik lena fî recebe ve şa'bân ve belliğna Ramazan (Allah'ım Recep ve Şaban ayını bize bereketli kıl ve bizi Ramazan ayına ulaştır)."

Peygamber efendimiz, Ramazan ayında hasta ve yaşlılara yönelik yaptığı ziyaretleri arttırmıştır ve fakirlerin ihtiyaçlarını gidermekte üstün bir çaba göstermiştir.

Yalnızca kendi ziyaretler yapmaz, aynı zamanda diğer müminlerin de bu tarz ziyaretler yapmasını tavsiye ederdi. Peygamber efendimiz, sahur ve iftarda karnını çok doyurmaz, genelde hurma yiyip su içerdi ve iftar yemeklerinde de aşırıya kaçmazdı.

Mutlaka sahuran kalkan Hz. Muhammed, sahur ile ilgili bir hadisinde "Sahur yemeği yiyin çünkü gerçekten sahurda bereket vardır. Sahur vakti günün en bereketli vaktidir, rızıklar o zaman dağıtılır." sözlerini söylemiş ve sahurun önemine dikkat çekmiştir.

Ramazan ayının son 10 gününde normal günlerden daha fazla ibadetlere yönelen Peygamber Efendimiz, aynı zamanda oruç tutarken niyet etmeyi ihmal etmezdi ve niyet etmekle ilgili bir hadisinde niyet edilmeden tutulan orucun, oruç sayılmayacağını belirtmiştir.

 

BAKMADAN GEÇME