KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Robin Van Persie

Robin van Persie Rotterdam'ın doğu tarafındaki Kralingen'de büyüdü. Van Persie sanatçı bir ailenin çocuğudur. Annesi José Ras ressam, babası Bob ise heykeltıraştı. Lilly ve Kiki adlarında iki kız kardeşi vardır. Robin van Persie; anne, babası gibi sanatla uğraşması için sık sık teşvik edildi ama o futbolla ilgilenmeyi tercih etti.

Fenerbahçe'de forma giyen Hollandalı millî futbolcu Van Persie, asıl mevkisi olan santraforda oynamakla birlikte sağ-sol kanatlar ve forvet arkasında da görev alabilmektedir.

Milli takımda da görev alan futbolcu, kariyerine Hollanda'nın Excelsior Rotterdam kulübünde başlamıştır. Ardından Feyenoord'a transfer olmuş, As takıma kadar yükselmiştir.

Takımı ile birlikte 2003 yılında UEFA Avrupa Ligi'ni kazanma başarısı gösterdi. 2004 yılında 2,75 milyon sterline Premier League ekiplerinden Arsenal FC'e Dennis Bergkamp'ın boşluğunu doldurmak için transfer edildi. 

Arsenal ile ilk sezonunda Community Shield ve 2005 FA Kupası'nı kazandı. Van Persie geçirdiği 8 yıllık Arsenal kariyerinde başka önemli kupa kazanamadı fakat burada 3 kez Premier League Ayın Oyuncusu seçilme başarısı göstermesinin yanında 2011-12 sezonunda attığı 30 golle Premier League gol kralı olma sevinci yaşadı. 

Van Persie, 2015-16 sezonunda 5,5M € ücretle Manchester United'tan Fenerbahçe'ye transfer olmuştur. Fenerbahçeyle 3 yıllık mukavelesi bulunmaktadır. 

Robin Van Persie Haberleri