KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

S-400

S-400 füze sistemleri, S-300 modelinin ardından geliştirilen yeni nesil Rus yapımı kısa-orta-uzun menzilli hava savunma füze sistemidir.

1980'lerin başında Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nde geliştirilmeye başlanan S-400 füzeleri, Sovyetler Birliği'nin dağılmasıyla çok daha uzun bir sürede çıkmıştır. S-400 füzelerini S-300 füzelerinden ayıran en önemli özellik ise birden fazla hedefi aynı anda takip edebilmesi ve gelişmiş elektronik karşı tedbirler barındırmasıdır.

S-400 füzelerinde kullanılan radarlar, hayalet uçak olarak bilinen hafif radar izinli hedefleri takip edebilmektedir. S-400 füzeleri, Rusya tarafından üretilmektedir ve günümüze kadar birçok ülke tarafından satın alınmak istenmiştir. Ancak Rusya, S-400 füzelerini şimdiye kadar yalnızca Çin Halk Cumhuriyeti'ne satmıştı. Türkiye ise, bir süredir S-400 füzesi satın almak için Rusya ile temas halindeydi ve geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, S-400 füzelerinin Rusya'dan satın alındığını duyurdu ve böylece S-400 füzelerini satın alabilen ülkeler arasında Türkiye de eklendi.

Böylece S-400 füzeleri günümüzde Rusya, Çin Halk Cumhuriyeti ve Türkiye'de bulunmaktadır ve diğer yabancı ülkelerin hiç birine satışı yapılmamaktadır.

S-400 hava savunma sisteminde kullanılan füzeler, Rus Hava Kuvvetleri'nin hava savunma sistemlerini azaltma programına paralel olarak kısa, orta ve uzun menzillerde aynı anda kullanılabilecek değişik füzelerden seçilmiştir.

Orta menzilli 9M96 füzesi aktif radar güdümlü bir füze olup 120 km menzile sahiptir ve hedefi vurma kabiliyeti uçaklara karşı 1 üzerinden 0.9 ve insansız uçaklara karşı 0.8 olarak hesaplanmıştır. Bu füzenin bir üst türevi olan 48N6DM 30 Nisan 2004 tarihinde Kapustin Yar test merkezinde test edilmiştir.

Uzun menzilli yeni bir füze olan 40N6 400 km menzile sahiptirm ve yarı aktif - aktif güdümle hedefe yönlendirilebilir. Bu füzenin hedefleri AWACS erken uyarı uçakları, sinyal karıştırıcı uçaklar ve balistik füzelerdir. Füzenin hızı olan 4.8 km/saniye (17280 km/saat) aynı hızda hareket eden hedefleri vurmasını sağlar.

S-400 Haberleri

 • ABD Dışişleri Bakanlığı Türkiye'ye yaptırımları Resmi Gazete'de yayınlatacak

  Dünya, 06 Nisan 2021

  ABD Dışişleri Bakanlığı Türkiye'ye yaptırımları Resmi Gazete'de yayınlatacak

  ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava ve füze savunma sistemi satın alması sebebiyle Türkiye'ye yönelik uygulanacak yaptırımları 7 Nisan'da Resmi Gazete'de yayınlatacağını ifade etti.

 • Çavuşoğlu'ndan Suriye ve S-400 açıklaması!

  Dünya, 11 Mart 2021

  Çavuşoğlu'ndan Suriye ve S-400 açıklaması!

  Son dakika... Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Doha'da Türkiye-Rusya-Katar Üçlü Dışişleri Bakanları Toplantısı'nın ardından açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, "Daha fazla hava savunma sistemine ihtiyacımız olacak, farklı kaynaklardan alacağız. Kimse Türkiye'yi bu konuda eleştirmemeli" dedi. Suriye'de son durumu ele aldıklarını belirten Çavuşoğlu, Türkiye, Suriye'nin toprak bütünlüğünü savunmaya, sivilleri korumaya ve terör örgütleriyle savaşmaya devam edecek." ifadelerini kullandı.

 • Rus devlet savunma sanayi şirketinden S-400 açıklaması!

  Dünya, 25 Şubat 2021

  Rus devlet savunma sanayi şirketinden S-400 açıklaması!

  Rus devlet savunma sanayi şirketi Rostec CEO'su Sergei Chemezov, Türkiye'nin, Rusya'nın S-400 füze savunma sistemlerini satın alması diğer NATO ülkelerinin güvenliğini hiçbir şekilde zayıflatmadığını ifade ederek, "Aksine Türkiye NATO üyelerinin güvenliğini temin ediyor" dedi

  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın'dan önemli açıklamalar

  Dünya, 11 Şubat 2021

  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın'dan önemli açıklamalar

  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD'nin Osman Kavala ile ilgili yargı sürecine saygı göstermesi gerektiğini söyleyerek, "ABD'nin FETÖ'ye desteği bitmelidir" dedi. "S-400 kararı bir gecede alınmadı" diyen Kalın, ABD Başkanı Joe Biden'la Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında önümüzdeki haftalarda bir görüşme olabileceğini söyledi.

  ABD'den Türkiye ve S-400 açıklaması

  Dünya, 11 Şubat 2021

  ABD'den Türkiye ve S-400 açıklaması

  ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, ABD ile Türkiye'nin ortak menfaatlerine dikkati çekerek, "Ortak önceliklerimiz konusunda iş birliği arayışındayız ve her müttefikimizle olduğu gibi anlaşmazlıklarımız konusunda da diyalog halindeyiz." ifadelerini kullandı. Türkiye ile S-400 konusunda "Girit modeli" gibi bir durumun söz konusu olup olmayacağına ilişkin bir soruya ise Price, "S-400 konusunda pozisyonumuz değişmedi." yanıtını verdi

 • ABD Dışişleri'nden S-400 açıklaması!

  Dünya, 10 Şubat 2021

  ABD Dışişleri'nden S-400 açıklaması!

  ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, ABD ile Türkiye'nin ortak menfaatlerine dikkati çekerek, "Ortak önceliklerimiz konusunda iş birliği arayışındayız ve her müttefikimizle olduğu gibi anlaşmazlıklarımız konusunda da diyalog halindeyiz." ifadelerini kullandı. Price ayrıca, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi alımı konusunda Washington'un tutumunun değişmediğini söyledi.

 • Akar'dan S-400'lere ilişkin 'Girit modeli' önerisi!

  Dünya, 09 Şubat 2021

  Akar'dan S-400'lere ilişkin 'Girit modeli' önerisi!

  Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, gazetecilere yaptığı açıklamada ABD ile yaşanan S-400 gerilimine yönelik 'Girit modeli' önerisinde bulundu. Bakan Akar, "Girit’teki S-300'lerde nasıl bir model kullanılıyorsa, biz de bunu müzakereye açacağız." dedi.

 • ABD'den Türkiye'ye S-400 çağrısı!

  Dünya, 06 Şubat 2021

  ABD'den Türkiye'ye S-400 çağrısı!

  ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Kirby, S-400'lere karşı pozisyonlarının değişmediğini vurgulayarak "Türkiye'ye S-400 sistemlerinden vazgeçmesi çağrısında bulunuyoruz. Türkiye'nin S-400 ABD ve NATO'ya olan bağlılığı ile uyuşmuyor" dedi.

  ABD Büyükelçisi Satterfield: S-400 konusunda üzülerek adım attık

  Dünya, 05 Şubat 2021

  ABD Büyükelçisi Satterfield: S-400 konusunda üzülerek adım attık

  ABD Büyükelçisi Satterfield, "S-400 sorununun çözülebilmesini umuyoruz.Mümkün olmazsa, yaptırımlardan etkilenmeyen alanlara odaklanmaya devam edeceğiz" dedi. Satterfield ayrıca S-400'ler konusunda bir çalışma grubu oluşturulmayacağını söyledi.

  Pentagon'dan S-400 açıklaması!

  Dünya, 06 Şubat 2021

  Pentagon'dan S-400 açıklaması!

  Pentagon Sözcüsü John Kirby, Rusya'dan S-400 alımının Türkiye'nin ABD ve NATO'ya bağlılığıyla uyuşmadığını söyledi. Kirby, "S-400 konusundaki duruşumuz değişmedi" dedi.

 • Biden ile F-35 geri döner mi?
 • Biden'ın dışişleri bakanı adayından flaş S-400 çıkışı!

  Dünya, 20 Ocak 2021

  Biden'ın dışişleri bakanı adayından flaş S-400 çıkışı!

  ABD Seçilmiş Başkanı Joe Biden'ın dışişleri bakanı adayı Antony Blinken, NATO müttefiki olan Türkiye'nin, Rusya'dan S-400 hava savunma sistemleri alımının "kabul edilemez" olduğunu ifade etti

 • 'WhatsApp konusu ulusal güvenlik sorunu'

  Savunma Sanayi, 11 Ocak 2021

  'WhatsApp konusu ulusal güvenlik sorunu'

  Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Savunma Sanayii Başkanlığı'nda (SSB) yapılan "2020 Değerlendirme ve 2021 Hedefler Toplantısı"nda WhatsApp'ın 8 Şubat'a kadar onaylanması gereken gizlilik sözleşmesiyle ilgili önemli mesajlar verdi. Demir, "Kamuda kullanımının yaygınlaşmasını istediğimiz yerli sistemler var; TSK'da kullanılan ürünler de var. Bazı yabancı ürünler kullanım kolaylığı ve yaygınlık açısından tercih ediliyor. Milli sistemler ve uygulamalar için gelişmeye bağlı konular var. Kurumsal bazda kısıtlı çözümler var ama tüm toplumun güvenliği önemli. ULAK sistemini önemsiyoruz. Kablosuz bağlantı sistemleri, yazılım ve donanım çok önemli. Bunun farkındayız. Gelecekte ulusal güvenlik sorunları olabileceğini düşünüyoruz" dedi

  'S-400'lerde geri adım yok'

  Gündem, 20 Aralık 2020

  'S-400'lerde geri adım yok'

  ABD’nin CAATSA yaptırımlarını uyguladığı Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir, Türkiye’nin Rusya’dan satın aldığı S-400 hava savunma sisteminde geri adımın söz konusu olmadığını belirtirken, “Cumhurbaşkanımızın bu konudaki iradesi açık ve net” ifadesini kullandı. Türkiye’nin büyük savunma sanayi projelerinin devam ettiğini vurgulayan İsmail Demir, havadan havaya füze atma kabiliyetine sahip İHA’ların yolda olduğunu ve Milli Muharip Uçağın da 2023’te hangardan çıkarılacağını söyledi

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ABD'ye yaptırım tepkisi!

  Dünya, 16 Aralık 2020

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ABD'ye yaptırım tepkisi!

  Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'nin S-400'ler için aldığı yaptırım kararına tepki gösterdi: CAATSA konusunda hiçbir ülkeye, Türkiye'den başka, bu yaptırım uygulanmamıştır. Bu nasıl bir ittifaktır, bu nasıl bir müttefikliktir. Bu karar ülkemize aleni bir saldırıdır.

 • ABD yaptırımına iyi tarafından bakanlar…
 • Akar'dan ABD'nin yaptırım kararına kınama!

  Dünya, 15 Aralık 2020

  Akar'dan ABD'nin yaptırım kararına kınama!

  Son dakika... Milli Savunma Bakanı Akar, ABD'nin yaptırım kararına yönelik, "Müttefiklikle, mevcut askeri, politik gerçeklerle bağdaşmayan kararı kınıyoruz." dedi. AK Partisi Sözcüsü Ömer Çelik, ABD'nin Türkiye'ye S-400 yaptırım kararına ilişkin, "ABD’nin ittifak ilişkisi ruhu ve Türk-Amerikan ilişkilerinin tarihi derinliği ile asla bağdaşmayan yaptırım kararını reddediyoruz. Bu kararın hiçbir hukuki zemini yoktur, adaletten uzaktır ve müttefiklik ilişkisi bakımından tamamen yanlıştır." dedi.

 • İran'dan ABD'nin Türkiye'ye yaptırım kararına tepki!

  Dünya, 15 Aralık 2020

  İran'dan ABD'nin Türkiye'ye yaptırım kararına tepki!

  Son dakika... İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, ABD'nin Türkiye'ye S-400 yaptırım kararına ilişkin, "ABD'nin Türkiye'ye yönelik yaptırımlarını şiddetle kınıyoruz, Türk halkının ve hükümetinin yanındayız." dedi.

  Azerbaycan'dan ABD'nin Türkiye'ye S-400 yaptırım kararına tepki

  Dünya, 15 Aralık 2020

  Azerbaycan'dan ABD'nin Türkiye'ye S-400 yaptırım kararına tepki

  Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin Türkiye'ye S-400 yaptırım kararını kınadı. Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de ABD'nin Türkiye'ye yaptırım kararına tepki göstermiş ve kararı "kabul edilemez", "haksızlık" ve "hukuka aykırılığın bir göstergesi" şeklinde nitelendirmişti.