Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Sağlık Enfeksiyon ve Salgın Çağın Hastalıkları H5N8, Kuş gribi Avrupa'yı alarma geçirdi, Hollanda'nın bir tavuk çiftliğinde 'yüksek düzeyde mikrobik' özelliği bulunan kuş gribine rastlandı

    Hollanda'nın Utrecht eyaletine bağlı Hekendorp köyündeki bir tavuk çiftliğinde 'yüksek düzeyde mikrobik' özelliği bulunan kuş gribine rastlandı. Ülkede tüm kümes hayvanlarının nakliyatı durduruldu. Hollanda en son 2013 Mart ayında 10 bin tavuğu kuş giribi nedeniyle itlaf etmişti.

    Reuters'in haberine göre; yetkililer tarafından bulguların dehşet verici olduğu vurgulandı. Hollanda hükümetinden yapılan açıklamada, özellikle tavuklar için 'ölümcül' olduğu belirtilirken, mikrobun insana da bulaşabileceği ifade edildi.

    Hekendrop'ta 150 bin tavuğun itlaf edilmesinin kararlaştırıldılğını belirten yetkilier, çiftliğin 1 kilomterelik çevresinin karantinaya alındığını açıkladı. Bulunan virüsün 4 Kasım'da Almanya'nın Kuzeydoğusunda rastlanan virüsle aynı tür olduğu tespit edildi. Virüs H5N8 koduyla anılıyor.

    Ülkede en son geçen mart ayında Gelderland eyaletindeki bir çiftlikte kuş gribine rastlanmış ve 10 bin tavuk itlaf edilmişti.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ