Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Sağlık Sağlıklı Beslenme Diyet Çocuklukta ebeveynler tarafından getirilen yasaklar, çocukların geleceğini etkileyebiliyor

    Diyetisyen Güneş AKSÜS / HT MAGAZİN

    Geçen gün bir sohbet sırasında yine aynı duygular, yine aynı tepkiler karşıladı beni. Neymiş efendim çocuğuna asla şekerli yiyecekler vermeyecekmiş. Çikolata falan asla ve aslaymış! Evdeki her şey organikmiş! Aman ne güzel, ne kadar doğru. Mükemmel anne olma çabası bazı şeyleri eksik mi bırakıyor acaba? Hepimiz doğal beslenelim, şeker yemeyelim, spor yapalım ama o anne çikolatanın tadına bakmak isteyen çocuğunun elinden o gofreti hızlıca çekip "Bırak şunu!" dediğinde nasıl bir koruma sağlamış oluyor? Çocuklar o gofretleri 'yasak' olarak öğreniyor adeta ve korkuyor! Bu çocuklar ne yazık ki ileride ergenlik ve sonrasında kendini aburcuburun içine atıyor. O yasaklar çok

    fena dertler açabiliyor başlarına.

    Bağımlılık, yasaklar, izinler, ödüller bunlar hep çocukların geleceğini etkileyen şeyler. Bugün hâlâ 'Tabağındaki yemeği bitir' diye öğütlenen çocukların büyümüş halleriyle çalışıp 'Tabağınızdaki yemeği doyduğunuzda bırakın' diye yalvarıyorum. Anneler, çocukların geleceği ve gerçekten onları korumak için lütfen doğal ve organik beslenmek amacıyla elinizden geleni yaparken, bunun normal olduğunu, özel bir şey olmadığını, arada içinde şeker olan tatlı, çikolata yemenin aslında çok sorun olmadığını ve yasakların işe yaramadığını unutmayınız. İnanın bunu yapmak daha kolay ve sağlıklı!

    ANNE SÜTÜNÜN ÖNEMİ

    Geçen hafta yoğunluktan yazıyı yetiştiremedim. 16-18 Nisan tarihleri arasında İstanbul’da Ulusal Beslenme ve Diyetetik Kongresi düzenlendi. Birbirinden değerli konuşmacılar, önemli konulara değindiler. Kongreyi düzenleyen Haliç Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Başkanı Prof. Dr.

    Yasemin Beyhan hocama ve tüm ekibe buradan bir kez daha teşekkür etmek isterim. Kongreye katılabildiğim süre içerisinde Prof. Dr. Funda Elmacıoğlu’nun, Prof. Dr. Muazzez Garipağaoğlu’nun konuşmalarını ve hemen sonrasında Prof. Dr. Gülbin Gökçay’ın konuşmasını dinleme fırsatım oldu.

    Gülbin Gökçay anne sütünün önemini bir kez daha hatırlatırken, bunun için herkesin anneleri desteklemesi gerektiğini anlattı. İş yerlerinin, eşinin, ailenin anneyi bu dönemde nasıl destekleyebileceklerini anlattı ve bebek için en önemli şeylerin başında gelen anne sütüyle beslenmenin korunması için çaba harcamak gerektiğini anlattı. Harika bir sunumdu!

    MUTSUZLUK DİYETİ ETKİLER

    Aynı gün Prof. Dr. Sedat Özkan yeme davranışları ve psikoloji arasındaki ilişkiyi anlattı. Benim en çok değindiğim konunun ayrıntılarını tek tek söyledi. Yani inanırsan olur, mutlu olursan devam eder. Özetle bunun ne demek olduğunu. İnsanlar mutsuzken diyet yapamazlar, mutluluk, keyif, tatmin duygusu bunlar diyetteki başarıyı etkiler. Yine bana göre son yılların ve hatta önümüzdeki yılların en önemli konusu bu olacak. Hele hele bu dönemlerde popüler olan protein ağırlıklı diyetler ve bir aksi de detoks diyetlerinden bıkan insanlar bir süre sonra diyet kelimesini duyduklarında mideleri bulanacak. Bunun için bugün psikolojiyi düşünmemek, diyete dahil etmemek, bile bile eksik ve yanlış yapmak olur.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ