Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

Afyonkarahisar'da geçirdiği rahatsızlık sonucu vücudunun sağ tarafı kısmi felç olan 22 yaşındaki Hasan Çolak, fizik tedavi ile sağlığına kavuştu. 6 yıl süren tedavisi boyunca sol elle yazmayı öğrenen ve üniversite sınavına giren Hasan Çolak, kazandığı veteriner fakültesinde üçüncü sınıfa geçti.

Afyonkarahisar Anadolu Öğretmen Lisesi'nde okurken 2009 yılında öğle arası aniden fenalaşan Hasan Çolak, ambulansla hastaneye götürüldü. Burada yapılan tetkiklerinde Hasan Çolak'ın sağ tarafının kısmi felç olduğu belirlendi. Afyonkarahisar ve Eskişehir'de gittiği hastanelerde tedavi imkanı arayan Hasan Çolak'a doktorlar, fizik tedavi ve rehabilitasyon önerdi. Korel Termal Hotel Kliniği'nde tedaviye başlayan Hasan Çolak, ilk 2 yılı aralıksız olmak üzere 6 yıl fizik tedavi aldı.6 YILDA FELCİ YENDİ

Tedavi sürecinde sol elle yazmayı öğrenen Hasan Çolak, 2 yıl önce girdiği üniversite sınavında da tedavisini yarım bırakmamak için tercih ettiği Afyon Kocatepe Üniversitesi Veteriner Fakültesi'ni kazandı. Üçüncü sınıfa geçen Hasan Çolak, 6 yıl sonunda felcin etkilerinden büyük oranda kurtuldu. Sağ elinde zaman zaman küçük gerilmeler dışında sağlığına kavuşan Hasan Çolak, termal klinikte uzman doktor ve fizyoterapistler eşliğinde bacak ve kol güçlendirmelerini sürdürüyor.'KENDİ İŞİNİ KENDİ YAPABİLİYOR'

Hasan Çolak'ın zaman zaman elinde yaşadığı küçük problemler dışında bir sıkıntısı kalmadığını anlatan kliniğin Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Kemal Ali Bulat, Hasan'ın 2009 yılında merkeze başvurduğunu söyledi. Kendi başına merdiven inip çıkabilecek hale gelene kadar aralıksız fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulanan Hasan Çolak'ın son dönemde yılda birkaç kez gelip tedavi almaya devam ettiğini vurgulayan Dr. Bulat, "Hastayı tedaviye aldıktan sonra önce yürümeye başladı. Kolunda hareketler ortaya çıkmaya başladı. 2010 yılında bağımsız ve desteksiz merdiven inip çıkmaya başladı. Kolunu da hafif kullanmaya başlayınca tedaviyi kesip ev egzersizleri ile sürekli tedaviyi tamamladık. Hasan artık kendi işini kendi yapabiliyor. Tedaviye gayet iyi cevap verdi" diye konuştu.

6 AYDA YÜRÜMEYE BAŞLADI

Tedavisinin başından beri Hasan'la çalışan fizyoterapist Burçak Kızılay ise Hasan'ın azmi sayesinde çok hızlı iyileştiğini anlattı. Hasan'ın hem iyileşme seviyesinin hem de kullandığı ağır ilaçlara rağmen üniversitede zor bir bölümü kazanmasının kendilerini şaşırttığını söyleyen Kızılay, "Yürümesi çok hızlı düzeldi. Şimdi sadece elinde bir pürüz kaldı. Eldeki sorunlar zaman içinde kullanmaya bağlı olarak aşılacak. Artık eliyle kalem tutacak, yazı yazacak boyuta geldi. Tüm felçli kalan hastalarda olduğu gibi elinde zaman zaman kasılmalar oluyor" diye konuştu.

'FELÇ OLABİLECEĞİM AKLIMA GELMEDİ'

Hastalığını ve iyileşme sürecini anlatan Çolak ise "Felç olabileceğim aklıma gelmedi. Boynumdan film çekildi. Film sonucunda boynumdan bir pıhtının beynime gittiği anlaşıldı. Doktorlar beni ameliyata alacaklardı. Her şey hazırdı ama ameliyattansa fizik tedavinin daha uygun olacağını önerdiler. Fizik tedaviye başladım. İlk 6 ay sürekli fizik tedavi gördüm. Sonrasında düzenli 1.5 yıl daha fizik tedavi gördüm. Yürümeye ve kolumu kullanmaya başladıktan sonra üniversiteye hazırlanmaya başladım. Normalde sağ elimi kullanırdım. Felç olunca sağ elimle kalem tutamıyordum. Sol elimle yazı yazmaya başladım. İlk başta çok zordu ama artık sol elimle yazıyorum" diye konuştu.

DHA