Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Tekirdağ’ın Ergene ilçesinde yaşayan Çoban ailesi, doğuştan kolları ve bacağı olmayan bebekleri hakkında hamilelik sürecinde bilgi vermediklerini iddia ettikleri doktor hakkında suç duyurusunda bulunacak.

Ergene ilçesine bağlı sağlık Mahallesi’nde yaşayan Hasan ve Nazire Çoban çifti, ikinci çocuklarının olacağını öğrenince büyük sevinç yaşadı. Çerkezköy’deki bir özel hastanede görevli kadın doğum uzmanı Hafize Çamdere’ye kontrole giden çift, çocuklarının olacağını ve herhangi bir sıkıntı olmadığını öğrendi. Uzman doktorun kısa bir süre sonra Çorlu’daki özel bir hastanede görev yapmaya başlaması üzerine aile bu defa da burada kontrollere devam etti. İlk 4 ayda bir kez olan kontroller, kalan 5 ayda her hafta şeklinde yapılmaya devam etti. Çocuklarının doğana kadar herhangi bir sıkıntısının ve hastalığının olmadığını doktordan öğrenen Çoban ailesi, özel hastanede gerçekleşen doğum sonrasında bebeklerinin iki kolunun omuzdan ve sağ bacağının da kalçadan olmadığını görünce şok geçirdi.

 

"HER ŞEYİN NORMAL OLDUĞUNU SÖYLEDİLER"
 
Doktorunun, 9 ay boyunca kendisine normal doğum yapılacağını ancak son dakikada sezaryen ile doğum yaptırıldığını iddia eden anne Nazire Çoban açıklamasında, ’’Çerkezköy’deki kadın doğum uzmanı Hafize Çamdere’ye kontrole gittik. Bize çocuğumuzun olacağını ve her şeyin normal olduğunu söyledi. Doktorun, Çorlu’daki özel bir hastanede göreve başlaması nedeniyle biz de buraya kontrole gitmeye başladık. Burada ilk 4 ay ayda bir, daha sonrasında ise doğuma kadar her hafta rutin kontrollere çağırdı ve biz de gittik’’ dedi. Kendilerine herhangi bir olumsuzluğun olmadığını her kontrolde ifade eden doktorun doğum sonrası sessiz kaldığını belirten anne Çoban, her anlamda haklarını arayacaklarını kaydetti.

 Çoban, kontroller sırasında özellikle herhangi bir terslik olup olmadığını eşi ile birlikte defalarca sorduğu halde doktorun bir olumsuzluğun olmadığını söylemesindeki amacı hala anlayamadıklarını belirtirken, ’’Doktorumuz her kontrolde durumun gayet normal olduğunu söylüyordu. Çocuğumu normal doğum ile dünyaya getirecektim ama son dakika küçük olduğu için sezeryena aldı ve doğum böyle gerçekleşti. Bebeğimi ilk olarak eşim gördü ve ne olduğunu anlayamadı. Daha sonra ben kendime gelince gördüm ve o anda göz yaşlarıma hakim olamadım. 9 ay boyunca her hangi bir terslik olmadığını söyleyen doktor sessiz kalmaya başladı. Çocuğumun doğuştan iki kolu ve bir bacağı yok. Hayatının bundan sonrasını da protezlerle geçirecek’’ şeklinde konuştu.


İŞSİZ AİLE DEVLET BÜYÜKLERİNE SESLENDİ

Kendisinin doğum sonrası işten çıkartıldığını ifade eden anne Çoban, eşinin de uzun bir süreden beri çalıştığı işyerinin kapanması sonucunda işsiz olduğunu söyledi. İclal Elif ismini verdikleri bebeklerinin şu an 9 aylık olduğunu belirten Çoban, ’’Bebeğimiz 9 aylık oldu. Bundan sonra yapılacak olan ona protez kol ve bacak yaptırmak. Ancak, bebeğimizin fiziksel gelişimi ve büyümesi sürekli olduğu için her ay süs protezler kullanılması gerekiyor. 16 yaşına gelince de kalıcı işlevsel protezler takılacak. Fakat bizim bunların hiçbirini almaya ve yaptırmaya maddi durumumuz elverişli değil’’ diye konuştu.

Ekonomik anlamda çok zor durumda olduklarını söyleyen Çoban ailesi, çocuklarına bakmakta bile güçlük çektiklerini kaydetti. Anne Çoban açıklamasında ayrıca İclal Elif isimli bebeklerine bakarken zorluk içerisinde olduklarını ifade ederken, ’’Maddi durumumuz bu protezleri yaptırmaya elverişli değil. Çağan Berk isminde 8 yaşında bir çocuğumuz daha var oda 2’nci sınıf öğrencisi. Bu durumda çok zor durumdayız. Devletimizden ve özellikle de herkese yardım elini uzatan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dan bizlere de yardım elini uzatmasını bekliyoruz’’ dedi.
Çoban ailesi ayrıca, haklarını hukuki alanda arayacaklarını de kaydederek, avukatları aracılığıyla dava açtıklarını ve sonuna kadar haklarını arayacaklarını belirtti.

“BEN AİLEYLE SORUNLARI PAYLAŞTIM”

30 yıllık kadın doğum uzmanı olan Hafize Çamdere yaptığı açıklamada, çiftin ilk çocuğunun doğumunu da kendisinin gerçekleştirdiğini ve herhangi bir problemle karşılaşmadığını belirterek, “Ben 30 yıllık kadın doğum doktoruyum. Dünyada az rastlanan bir olay olduğunu annenin gebelik sırasında suyunun az olduğunu, fakat görmemiz gereken her şeyi gördük ama tek taraflı. Ben bunu aile her geldiğinde de söyledim bu bebeğin ellerini göremiyorum, değerlendiremiyorum dedim. Ben üç ölçüm yapıyorum kafa ölçümü, göbek ölçümü ve birde ayak ölçümü ve ben bunların hepsini yapmışım ve yazmışım. Bebeğin pozisyonunda, büyümesinde bir değişiklik tespit edilmedi diye her geldiklerinde ben bunu aileye problemli bir bebekle karşılaşabileceğimizi buradaki evraklara not aldığımız gibi aile ile de paylaşmışız. Hareket etmediği için ben bebeği hep tek taraflı gördüm. Yine emin olamayarak şüphelerim üzerine radyoloji uzmanına gönderip orada da ultrason çekilip bakılmasını istemişim ama burada da gördükleri yerlerin ölçümü yapılarak bir soruna rastlanmamış. Daha detaylı araştırma yapılmasını ailesine söyledim ama onlar istemedi. Yaşanan olay karşısında çok üzgünüm aile ile görüşüyorum. Gereken yardımları yapmaya çalışıyorum” şeklinde konuştu.

İHA