Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Erzurum Kamu Hastaneler Birliği (KHB) Genel Sekreteri Prof. Dr. Fazlı Erdoğan, 2015 yılında 1 milyondan fazla kişiye acil sağlık hizmeti verdiklerini söyledi. Acile başvuranların yüzde 40'ını oluşturan 428 bin kişinin gerçekte durumunun acil olmadığını belirten Prof. Dr. Erdoğan, "Acile gelen, 'bana ne sizin trafik kazanızdan, benim dişim ağrıyor' diyor. Oysa Aciller, acil hastaların bakım yeri. Bekleme alanı değil" dedi.

Kamu Hastaneler Birliği'nde hastane başhekimlerinin katılımıyla basın toplantısı düzenleyen KHB Genel Sekreteri Prof. Dr. Fazlı Erdoğan, Erzurum'daki Bölge Eğitim Araştırma ile 13 devlet hastanesinde 338 uzman, 124 pratisyen hekim, 90 diş hekimi ve 2 bin 120 yardımcı sağlık personeli ile geçen yıl 3 milyon 685 bin 593 hastaya poliklinik hizmeti verildiğini açıkladı. Sağlık personeli sayısında yüzde 30'a varan bir açık bulunduğunu belirten Prof. Dr. Fazlı Erdoğan, hastanelerde geçen yıl 88 bini aşkın ameliyat, 10 binden fazla doğum yaptırıldığını belirtti.

ACİLLERDEKİ SIKINTI

Hizmet alımı ile çalışan personel sayılarının 1940 olduğunu kaydeden ve 'Fabrika gibiyiz' kıyaslaması yapan Prof. Dr. Erdoğan, şunları söyledi:

"2015 yılında acil servislere başvuran hasta sayısı 1 milyon 79 bin. Acil olarak başvuran 428 bin 643 hasta, aslında yeşil alan hastası. Ayaktan başvuran, genel durumu itibariyle stabil olan ve ayaktan tedavisi sağlanabilecek basit sağlık sorunları bulunan hastalar. Vatandaşlarımızın pek çoğu acilleri bekleme alanları olarak kabul ediyor. Girsin bağırsın işi görülsün çıksın. Yüzde 40'lık dilim, acile gelmemesi gereken gereken, herhangi bir poliklinikte rahatlıkla her türlü problemi çözebilecek hastalar. Bunların bir çoğu ya reçete yazdırmak için, ya da hiçbir müdahale geçirmeksizin 'canım sıkılıyor' diye gelenler. Gündüz gezip tozup akşam saat 19.00'dan sonra acillere dalan insanlardan mustaribiz. 'Bana ne sizin trafik kazanızdan, benim dişim ağrıyor' diyebiliyor. Oysa Acile, gerçek acillerin gelmesi gerekiyor."

DHA