Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi'nden Diyetisyen Tuğçe Özakçaoğlu Kaltar, havaların ısınması ile birlikte vücutta daha fazla sıvı kaybı görüldüğünü bu nedenle günde en az 10-12 bardak su tüketilmesi gerektiğini söyledi.

10-12 BARDAK SU TÜKETİN

Diyetisyen Tuğçe Özakçaoğlu Kaltar, bireylerin yeterli ve dengeli beslenme alışkanlıklarını kazanmasının sağlık açısından çok önemli olduğunu, bahar aylarında havaların ısınmasıyla vücutta sıvı kaybı olduğunu belirtti. Sıvı kaybının bayılma hissi, bulantı, baş ağrısı, halsizlik gibi sağlık sorunlarına neden olduğunu anlatan Kaltar, günde en az 10-12 bardak su tüketilmesi gerektiğini kaydetti. Havaların ısınmasıyla beslenme düzenlerinde değişiklikler olduğunu ifade eden Kaltar, şu bilgileri verdi:

"Bu dönemde vücudun terlemeyle çok fazla sıvı kaybetmesi sonucu bayılma hissi, bulantı, baş ağrısı, halsizlik gibi sağlık problemleri görülebilir. Bu nedenle yeterli sıvı ihtiyacını karşılamak için süt, ayran, taze sıkılmış meyve suyu, limonata, soğuk bitki ve meyve çayları tercih edilmelidir. Enerjisi yüksek, şerbetli ve hamur işi tatlılardan uzak durulmalı, daha hafif, sütlü ve meyveli tatlılar tüketilmelidir.

Tatlı seçimi olarak dondurma da ideal tercih olabilir. İçerdiği kalsiyumla, yağ yakımına yardımcı olmasının yanında, serinletici bir tatlı olarak tercih edilebilir. Yaz aylarında en çok rastlanan durumlardan biri de besin zehirlenmesidir. Hava sıcaklıklarının artmasıyla besinlerin içerisindeki mikroorganizma üremesi çok daha hızlı gerçekleşir. Özellikle et, süt, yumurta ve balık gibi potansiyel riski yüksek olan gıdalar, açıkta bekletilmemeli ve hijyen koşullarına uygun şekilde pişirilip tüketilmelidir. Eğer kişilerin herhangi bir sağlık sorunu yoksa haftada 3 ya da 4 gün 40-45 dakikalık orta tempolu yürüyüş yapmaları sağlık açısından fayda sağlayacaktır."

DHA