Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Hekimlerimizin tecrübesi ülkemizi cazip hale getirdiğini belirten Avrasya Hospital Uluslararası Hasta Birimi Koordinatörü Dr. Özgür Özmen, “Genel turist sayısı azalmasına rağmen sağlık turistindeki artış devam ediyor. Genel turizmdeki kaybı sağlık turizmi bertaraf edebilir. Bu ülkemizin kalkınmasına önemli ölçüde katkı sağlayabilir” dedi

SAĞLIK TURİZMİNDE DÜNYA ÜÇÜNCÜSÜ
Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre, ağustos ayında Türkiye’ye giriş çıkış yapan turist sayısı geçen yıla göre yüzde 2,88 azaldı. Genel turizmdeki düşüş sağlık turizmini fazla etkilemedi. Tedavi olmak için ülkemize gelen turist sayısında geçen yıla göre yüzde 3 oranında artış yaşadı. 2015 yılında yaklaşık 700 bin sağlık turisti ülkemize seyahat ederek tedavi oldu ve yıl sonu itibariyle 5.75 milyar dolar döviz bıraktı. Dünya Sağlık Turizmi Konseyi değerlendirmesine göre Türkiye sağlık turizminde dünyada 3. sıraya yükseldi. İlk sıralarda Amerika ve Almanya yer aldı.

HEKİM KALİTESİ ÜST SEVİYEDE
Avrasya Hospital Uluslararası Hasta Birimi Koordinatörü Dr. Özgür Özmen, Türkiye’de 5 yıldızlı sağlık hizmeti verildiğini belirtti ve ekledi: “Türkiye sağlık turizmine kendini aştı.” 1980-90’lı yıllarda Türkiye’den hasta giderken durumun tersine döndüğünü ifade eden Dr. Özmen, “Sağlık sektöründe gerek teknoloji boyutu gerek hizmet ve otelcilik anlayışı üst seviyede. Çok nitelikli hekimlerimiz var. Bu bizim için büyük avantaj. Dünyada yapılan karışık ve zor ameliyatların birçoğu Türkiye’de yapılıyor. Özellikle hekimlerimizin üst düzey tecrübesi Türkiye’yi bu alanda cazip hale getiriyor. Çünkü işin mutfağında onlar var” diye konuştu.

5’TE 1 FİYATINA TEDAVİ
Özmen ayrıca belirlenen fiyat politikasının oldukça uygun olduğuna dikkat çekerek, “Amerika’nın 5’te biri kadar uygun fiyata A Plus hizmet veriyoruz. Sağlık Bakanlığı’nın hesaplamalarına göre normal bir turist ortalama 1000-1500 dolar bırakırken sağlık turisti ortalama 7-10 bin dolar bırakıyor. Malum sebeplerden dolayı genel turist sayısında son yıllarda bir azalma söz konusu. Buna rağmen sağlık turisti azalmadı, artış az da olsa devam ediyor. Genel turizmdeki kaybı sağlık turizmi bertaraf edebilir. Bu ülkemizin kalkınması açısından fayda sağlayabilir” ifadelerini kullandı.

2 AYDA 471 HASTA
Avrasya Hospital olarak da sağlık turizmine önem verdiklerine dikkat çeken Dr Özmen, şöyle devam etti; “Kalkınma Bakanlığı’nın desteğiyle İstanbul Kalkınma Ajansı ile bir proje başlattık. Ortak yürüttüğümüz bu proje kapsamında uluslararası hasta departmanımızı kurduk. Yaklaşık 2 ay gibi kısa bir süre zarfında büyük ivme kazandı ve farklı ülkelerden gelen 471 hastaya sağlık hizmeti verdik. Doğu- Batı Avrupa, Ortadoğu, Rusya, Balkanlar gibi her bölge için ayrı bir masa kurduk. Oradaki arkadaşlarımız hastalarla birebir görüşüp tedavi için gerekli evrakları talep ediyor. Onun dışında yine yurt dışında çalışan arkadaşlarımız mevcut. Şuan en çok Ortadoğu ve Balkan ülkelerimizden hastalar geliyor. Suudi Arabistan, Irak, Birleşik Arap Emirlikleri ve Afganistan, Balkanlar ve İngiltere en çok hasta kabul ettiğimiz ülkeler. Batı Avrupa’dan plastik cerrahi, Balkanlardan saç ekimi, diş, Ortadoğu’dan ortopedi, kardiyoloji ve onkoloji gibi ağırlıklı hastalar alıyoruz.”