Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Türk Ebeler Derneği Genel Başkanı Nazan Karahan, gebelerin farkında olmadan gıdalarla gizli tuz alabildiğini belirterek, bu nedenle hamilelerin daha az tuzlu olan gıdaları tercih etmeleri gerektiğini söyledi.

Karahan, yaptığı açıklamada, her yıl belirlenen farklı bir tarihte gerçekleştirilen "Dünya Tuza Dikkat Haftası"nın bu yıl 21-27 Mart tarihlerinde yapıldığını ve bu sayede üst sınırlarda olan tuz tüketimine dikkatin çekilebildiğini vurguladı. Özellikle hamile kadınlarda tuzun büyük zararlara yol açtığını, dikkatli davrandığını zanneden gebelerin aslında çeşitli gıdalarla aşırı tuz tüketimine maruz kaldığını ifade eden Karahan, şunları kaydetti:

"Gebelerin, farkında olmadan gıdalarla aldığı gizli tuza dikkat etmesi, belirtilmiş ve daha az tuzlu olan gıdaları tercih etmeleri gerekiyor. Yemeklere az tuz katılıyor, ancak hazır alınan bazı gıdalarda tuz miktarı anne adaylarının alması gerekenin üstünde olabiliyor."

"ASLA 5 GRAMI GEÇMEMELİ"

Nazan Karahan, bölgelere göre farklılık gösterse de Türkiye'de günlük tüketimin genel olarak önerilenin ortalama 3 katı olduğunu, normal bir insanın günlük tuz tüketiminin 5 gramdan az olması gerektiği bilgisini aktardı.

Hamilelik döneminde normal bir insanın alması gereken tuz oranından daha az olması gerektiğini anlatan Karahan, "Asla 5 gramı geçmemelidir. Bir tepeleme çay kaşığı kadar. Bu miktar zaten yemeklere tuz eklenmeden doğal olarak günlük tüketilen yiyecek ve içeceklerle sağlanmaktadır. Araştırmalarda günlük tuz tüketiminin yüzde 55'inin yemek, yüzde 32'sinin ekmek, yüzde 12'sinin sofra tuzundan geldiği anlaşılmıştır" dedi.

"AŞIRI TUZ ALAN ANNE ADAYLARI GEBELİK ZEHİRLENMESİNE YAKALANABİLİR"

Nazan Karahan, aşırı tuz alan anne adaylarının gebelik zehirlenmesine yakalanabileceği uyarısında bulunarak, "gebelik toksemisi" adı verilen hastalığa da tuz tüketiminin neden olduğunu belirtti.