Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Tuba BALÇIKLI/İSTANBUL

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile Türkiye Eczacılar Birliği (TEB) arasında; ilaç satışını düzenleyen sözleşmenin süresi 31 Mart’ta doluyor.

Eğer SGK ile TEB arasındaki sözleşme yenilenmezse hastalar eczaneden ilaçları SGK indirimi olmadan, normal fiyatı ile alacak; daha sonra faturaların tahsilatı için SGK’ya gidecekler.

İki kurum arasındaki sözleşme krizine ilişkin İstanbul Eczacı Odası (İEO) Yönetim Kurulu Başkanı Cenap Sarıalioğlu, basın toplantısı düzenledi.

Sarıalioğlu, SGK ile TEB arasında imzalanacak protokolde taleplerin karşılanmaması halinde eczacıların sözleşmeyi imzalamayacağını açıkladı. Eczanelerin SGK’nın Medula Sistemi üzerinden ilaç vermeyeceğini belirten Sarıalioğlu “Bu bir eylem değil, bir uyarı.

SGK Ekonomik Koordinasyon Kurulu’nu uyarıyoruz, taleplerimizin ciddiye alınmasını istiyoruz. Talepler karşılanmazsa 31 Mart sonrası yaşanacak kaosun sorumlusu eczacılar olmayacaktır” dedi.

‘71 BİN ÇALIŞAN İŞSİZ KALABİLİR’

Eczacıların en son 3.5 yıllık sözleşme imzalayıp 2013 yılından itibaren hiçbir ekonomik iyileştirme görmediğini savunan Cenap Sarıalioğlu, şöyle devam etti: “25 bin eczanenin 13 bini yani yüzde 54’ü yoksulluk sınırında yaşıyor. Bu 13 bin eczanenin 2500’ü açlık sınırında yani 1500 liranın altında para kazanmakta. Türkiye’de 1700 eczane bu nedenle kepenk kapatmıştır. 4 gün sonra imzalanacak SGK protokolünde eczanelerin iyileştirilmesi için, 71 bin çalışanın işsiz kalmaması için ekonomik taleplerimiz var.”

ECZACILARIN SGK’DAN TALEPLERİ

SGK iskontolarının toplam ciro üzerinden değil, SGK cirosu üzerinden yapılması
Satış hasılatı baremlerinin artırılması
İskonto oranlarının düşürülmesi
Reçete başına hizmet bedelinin artırılması
Reçete hizmet bedelinin
KDV hariç olarak tanımlanması
Muayene ücretlerinin eczaneler üzerinden tahsilatının kaldırılması
Majistral tarifede yer alan fiyatların güncellenmesi
Enjektör bedellerinin artırılması
Mobil reçetelerde, reçete başı hizmet bedeli ödenmesi
Tıbbi cihaz ve medikal malzemelerin eczanelerden satışının sağlanması adına Medula’da gerekli düzenlemelerin yapılması
Mesai saatleri dışında yazılmış nöbetçi eczanelerce karşılanan reçeteler için hizmet bedelinin yüzde 50 oranında artırılması