Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Damla ÇELİKTABAN / GAZETE HABERTÜRK

Geçen hafta birkaç gün yurtdışındaydım. 3 farklı ülke, bir eğitim ve 3 eski dostumla geçirdim haftayı. İstanbul’da görmeye alışkın olmadığım büyüklükte ve yaşta manolya ağaçları gördüm. Saray lalesi denirmiş isimlerine. Çok güzellerdi. Hayran oldum. Kimi yurtdışına gidince sergilere müzelere gider, kimi giysi-çanta alışverişine. Ben marketlere ve parklara giderim genellikle. Parklar yürek yarası. İstanbul’da yaşamanın nasıl da anlamsız ve zor olduğunu hatırlatıyorlar bana. İstanbul yaşamak için değil, ölmek için kurulu bir şehir diye düşünüyorum. Temiz hava, temiz su, yeşil alanlar ve güvende olma hissini kıstas alıyorum bu düşüncemin çıkış noktasında. Temel ihtiyaçlardan öteye bir gıdım talebim yok. Şehirle kavgam uzun. Üzerine sayfalarca yazacak kadar çok düşünüyorum neden hâlâ burada olduğumu. Lakin şimdi başka bir şeyden bahsedeceğim; Berlin’de bir markette gördüğüm baston şeker ve üzerindeki uyarı yazısından.

GIDALARINDA DÜZENLEMEYE GITMELIYIZ

Herhangi bir şeker işte bu; renkli, küçük, cazip, ucuz… O markete Uzay’la birlikte girmiş olsaydım muhtemelen 1 tane isteyecekti ben de reddedecektim. Alelade bir şeker aslında ama üzerine iliştirilmiş uyarı yazısı üzerinde düşünmeye değer.

Şöyle diyor: “Bu şekerin içinde tartrazin ve allurarot ac bulunur. Bu maddeler çocuğunuzun konsantrasyonunu ve hareketliliğini etkileyebilir.” Sonunda. On yıllardır sorunun çocuklarda olduğunu düşünüp, önce dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluk tanısı koyup, sonra da aktivite düşürücü, dikkat artırıcı ilaçlar dayadık. Şimdi biliyoruz ki bu durumun en önemli tetikleyicilerinden biri yediklerimizin ve içtiklerimizin içindeki gıda olmayan katkı maddeleri. Şeker, glikoz-fruktoz şurubu ve türevlerinin yanı sıra yukarıdaki şekerdeki gibi boyayıcı katkı maddeleri. Çocuklara ne yedirdiğimiz onların nasıl davrandıklarıyla bire bir ilişkili. Bunu aklımızdan çıkarmamamızda ve çocuklarda kusur arayacağımıza gıdalarında düzenlemeye gitmemizde fayda var. İşte bu şeker suçunu kabul etmiş. Üzerinde yazana rağmen alabilir misiniz kızınıza, torununuza?