Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

İstanbul Valiliğince 2014'te yeniden yapımına başlanan ve 5 yıldızlı otel konforunda olması planlanan eğitim ve araştırma hastanelerinden Okmeydanı ve Göztepe'nin 2017 sonunda, Kartal'ın ise 2018'de hizmete açılması hedefleniyor.

İstanbul Valiliği İstanbul Proje Koordinasyon Birimi (İPKB) Direktörü Kazım Gökhan Elgin, İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık Projesi (İSMEP) kapsamında yeniden inşa edilen 3 büyük hastanede gelinen son durumu Anadolu Ajansı'na anlattı.

Elgin, şu anda 3 dev hastanenin yeniden yapımını üstlendiklerini kaydederek, bunların Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi olduğunu aktardı.

"OKMEYDANI VE GÖZTEPE'DE 2017 SONUNDA HİZMETE BAŞLANACAK"

Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin 1970'li yıllarda yapılarak hizmete başladığını ve 40 yıllık ömrünü tamamladığını dile getiren Elgin, fonksiyonel olarak da bu binada iyi bir sağlık hizmeti verilemediğini bildirdi.

2014 yılında inşaatına başladıkları hastanenin ilk etabında çalışmaların tüm hızıyla devam ettiğini anlatan Elgin, "Hastanenin yüzde 70'ine denk gelen ilk etabını 2017'nin sonuna hizmete açmayı düşünüyoruz. Burayı bitirince yüzde 30'luk kısmına denk gelen mevcut hastaneyi yıkarak kalan bölümünü yapacağız" diye konuştu.

Okmeydanı ve Kartal onkoloji, Göztepe çocuk hastalıkları üzerine Elgin, yine inşasına 2014 yılında başlanan 250 bin metrekarelik Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin 1.049 yataklı olacağını ve 2017'nin sonuna kadar yüzde 70'lik ilk etabının bitirilerek hizmete açılacağını söyledi.

Elgin, "Toplamda 3 bin 300 yatağa ulaşacak bu 3 hastanemizin yatırım maliyeti 1,3 milyar lira. Okmeydanı ve Göztepe 2017 sonunda, Kartal 2018'de hastalarını almış olacak. Göztepe ve Okmeydanı'nın ikinci etapları 2019'da bitecek. Okmeydanı ve Kartal onkoloji ihtisası üzerine, Göztepe ise çocuk hastalıkları ihtisası üzerine olacak."

"HASTANE DEPREM ANINDA DA HİZMET VEREBİLECEK"

Elgin, üç hastanenin de son sistemlerle donatılacağını ve birçok ilki barındıracağını belirterek, bunlardan birisinin sismik izalatör sistemi olduğunu söyledi.

Okmeydanı'ndaki hastane binasında 385 adet sismik izalatör olduğunu ve bunların Amerika'dan getirildiğini aktaran Elgin, "Bu izalatörler deprem anında yükün yaklaşık yüzde 90'ını absorbe edecek. Dolayısıyla bina çok az ve düzenli hareket edecek. Böylece hastanemiz deprem anında ve sonrasında da hizmette kalacak. Bu sistem diğer hastanelerimizde de olacak" ifadelerini kullandı.

AA