Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Tarsus'ta özel bir hastane, İlçe Sağlık Müdürlüğü ve Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğiyle, annelere ev kazalarında yapılması gerekenler anlatıldı. Karadeniz, ev kazalarında öksürenin sırtına vurmak, yanık olan yere doğrudan buz koymak, zehirlenmelerde kusturmak gibi yanlışlar yapıldığını söyledi.YANLIŞ YAPILAN İLK YARDIM ÖLÜMLE SONUÇLANABİLİR

Deniz Karadeniz, ilk yardım müdahalelerini uygulamalı olarak gösterdi. Slayt gösterisi eşliğindeki eğitimde günlük hayattan örnekler veren Karadeniz, tiyatrocu olmasının da katkısıyla renkli hale getirdiği sunumunda ‘doğru bilinen ama yanlış olan’ bazı ilk yardım uygulamalarına dikkat çekti. Karadeniz, doğru yapıldığında basit bir işlem sayesinde hayat kurtaran ilk yardımın, yanlış yapıldığında ölümlere bile yol açabileceğine vurgu yaptı.

Deniz Karadeniz, bazı yanlışlar ve doğru uygulaması hakkında şunları söyledi:

YANIKLARA YOĞURT SÜRMEYİN, SU TUTUN

"Yanık yerlere diş macunu, yoğurt, hatta salça sürüldüğünü görüyoruz. Oysa en doğrusu, ağır olmayan yanıklarda 20 dakika boyunca yanan bölgeyi suya tutmaktır. Ağır yanıklarda elbette hemen hastaneye götürmek gerekir. Doğrudan buz koymak da yanlış. Çünkü buz konulduğunda yanık bölgeye hasar veriyor.ÖKSÜREN KİŞİNİN SIRTINA VURULMASI YANLIŞTIR

Öksüren birinin sırtına vurmak yanlıştır. Çünkü kişi öksürerek nefes borusuna kaçan şeyi çıkarmaya çalışıyordur ve vurmak bunu engeller. Ama öksürük kesilir ve kişi nefes alamazsa, morarırsa müdahale etmek gerekir. Bunun doğrusu ise iki kürek kemiğinin ortasına 'heimlich manevrası' dediğimiz uygulamanın yapılmasıdır. Vücuda saplanan bir cisim varsa çıkarılmamalıdır. Doğru olan, saplanmanın olduğu bölgeyi sabitleyip, daha fazla zarar vermesine izin vermeyecek şekilde kontrollü bir şekilde hastaneye götürmek ve hekimlerin çıkarmasını sağlamaktır.

BURNU KANAYAN KİŞİYE YAPILABİLECEK EN DOĞRU MÜDAHALE...

Burnu kanayan kişinin başı genellikle arkaya atılır ve burun delikleri sıkılır. Oysa bu çok yanlıştır. Doğrusu, 5 dakika boyunca başı hafifçe öne eğmek ve burnu kanatlardan hafifçe sıkmaktır.

ZEHİRLENEN KİŞİYİ KUSTURMAYA ÇALIŞMAYIN

Zehirlenmelerde kusturmak çok yanlıştır. Çünkü kusturma sırasında, midedeki madde yeniden yemek borusundan geçerek bir kez daha zarar verir. Bunun yerine hemen hastaneye götürmek gerekir.

HERHANGİ BİR KIRIK VAKASINDA KİŞİ HAREKET ETTİRİLMEMELİ

Kırık olması durumunda kişiyi hareket ettirmemek gerekir. Çünkü kırık kemiklerin hareket etmesi, çok ciddi hasarlara yol açabilir.

ÇOCUĞUNUZUN GÖZÜNE KAÇAN TOZU ÜFLEMEYİN

Aileler genellikle çocukların gözüne bir şey kaçtığında üflerler. Bu kesinlikle yanlış bir hareket. Üfleyerek o cismin daha çok yayılmasına neden olunur. Temiz bir peçeteyle almak daha doğru bir hareket olacaktır."

İHA