Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Aydın'ın Nazilli ilçesinde bir baba, 9 yaşındaki oğlunun tedavi sırasında hastanede zatürreden ölmesinin ardından “doktor ihmali” olduğu iddiasıyla savcılığa şikayette bulundu.

ÇOCUK DOKTORU RÖNTGEN VE EKG'Yİ EVDE İNCELEDİ

Alınan bilgiye göre, Şahin Kahveci (42), 21 Mayıs'ta şiddetli göğüs ağrısı ve nefes darlığı yaşayan ilkokul 3. sınıf öğrencisi 9 yaşındaki oğlu Mert Kahveci'yi tedavi için Nazilli Devlet Hastanesi'ne götürdü.

İddiaya göre, acilde görevli doktor V.Ş, hastanede bulunmayan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı E.Ö'ye telefon edip durumu anlattı, telefonla röntgen ve EKG grafiklerini gönderip yardımcı olmasını istedi.

Röntgen ve EKG grafiklerini inceleyen doktor E.Ö, acilde görevli V.Ş'ye çocuğun hastanede yatırılıp tedavi görmesi gerektiğini ve kendisinin hastaneye geldiğinde tekrar muayene etmek istediğini belirtti.

ERTESİ SABAH HAYATINI KAYBETTİ

Çocuk Hastalıkları Kliniğinde tedavi altına alınan Mert Kahveci, dün sabah saatlerinde hayatını kaybetti. Kahveci'nin cesedi kesin ölüm sebebinin belirlenmesi için İzmir Adli Tıp Kurumu'na gönderildi.

YARGIYA İNTİKAL ETTİ YORUM YAPMAMIZ DOĞRU DEĞİL

Baba Şahin Kahveci, oğlunun ölümünde çocuk doktoru E.Ö'nün ihmali olduğu iddiasıyla savcılığa şikayette bulundu.

Öte yandan Nazilli Devlet Hastanesi Başhekimi Opr. Dr. Şafak Çalışkan, gazetecilere yaptığı açıklamada, doktor E.Ö. hakkında idari soruşturma başlatacaklarını belirterek, "Yargıya intikal etmiş bir konu hakkında açıklama yapmamız çok da doğru değil. Soruşturma sonuçlanınca gereği neyse yapılır. Hastanemizde PACS sistemi mevcut. Doktorlarımızın tamamında da birer şifre var. Dolayısıyla bu tür sonuçlara internet üzerinden bilgisayardan bakabilirler" diye konuştu.

BAKANLIK DEĞERLENDİRECEK

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı E.Ö. de iddialarının gerçeği yansıtmadığını, ailenin durumu kabullenmek istemediğini savunarak, şöyle konuştu:

"Çocukla ilgili her türlü tedavi yapıldı. Bunun gerek telefon gerek de resmi kayıtları mevcut. Hastanemizde meydana gelen bu tür ölümlere elbette üzülüyoruz. Ancak, meydana gelen her ölümlü olay hastane ve Sağlık Bakanlığı tarafından değerlendirmeye alınıyor. Tarafsız kişiler tarafından değerlendiriliyor. Tedaviler gayet iyi giderken, hastanın aniden fenalaşması sonucu bu tür ölümler oluyor. Hastanın tedaviye nasıl bir reaksiyon vereceği belli olmayabiliyor. Kendilerinin acılarını anlıyor ve başsağlığı diliyorum. Acılı durumlar bazen hasta yakınlarını farklı davranışlara yöneltebiliyor. Şu aşamada çok da fazla açıklama yapmam doğru olmaz."

'CİĞERLERDE ENFEKSİYON VAR KORKULACAK BİR ŞEY YOK' DEDİ İDDİASI

Baba Kahveci ise oğlunu acile getirdiğini ve görevli hekimin çocuk doktoruna telefonla bilgi verdiğini anlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Çocuk doktoru Whatsapp'ta filmleri gördükten sonra hemen servise yatırılması talimatı verdi. Ayrıca, oğlum için bazı ilaçlar yazdırdı. Bu ilaçları aldık. Oğlum kullanmaya başladı. Ancak, oğlumun durumu sabaha karşı daha da ağırlaştı. Doktor ertesi gün öğleye doğru hastaneye gelerek, oğlumun muayenesini yapıp, ciğerlerde enfeksiyon olduğunu ancak korkulacak bir şeyin söz konusu olmadığını söyledi. Doktor bu sırada bana oğlumda zatürre başlangıcı olduğunu ve ciğerlerinin iltihaplandığını anlattı. Bu sabah ise oğlumun ağzından kanlı köpük geldi. Durumu hemen doktor E.Ö'ye bildirdik. Apar topar hastaneye geldi. Kalp masajı yapmalarına rağmen oğlum Mert'i hayata döndüremediler."

"BAŞKA HASTANEYE SEVK İSTEDİK AMA SEVK ETMEDİ"

Doktordan oğlunu başka bir hastaneye sevk etmesini istemesine rağmen bu talebin yerine getirilmediğini öne süren baba Kahveci, çocuğunun ölmesinin tek sorumlusunun doktor olduğunu iddia etti.

AA