Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Yaklaşık 3 yıldır hipertiroidi hastalığı yaşayan Nuran Baldaz’ın sağ gözü zamanla ileri doğru çıkmaya başladı. İki göz arasındaki fark sonunda 4 mm seviyesine kadar ulaşınca, ciddi sağlık sorunları ortaya çıkardı. Görme bozukluğu yaşayan, geceleri sağ göz kapağı kapanmadığı için uyumakta zorlanan ve yanmadan dolayı acı çeken Baldaz, diğer yandan estetik olarak da rahatsızlık duymaya başladı.

Bunun üzerine Baldaz, aşçı olarak görev yaptığı özel bir hastanenin Kulak Burun ve Boğaz Hastalıkları Uzmanları Prof. Dr. Hayrettin Cengiz Alpay ve Op. Dr. Aykut Bozan’la görüştü. Alpay ve Bozan, hipertiroidi hastalığı nedeniyle sağ göz arkasındaki yumuşak dokuların büyüyerek gözü ileri doğru ittiğini (egzoftalmus) belirleyerek, ameliyatla geri çekilmesi gerektiğine karar verdi. Nuran Baldaz’ın da kabul etmesi üzerine yaklaşık 30 dakika süren orbital dekompresyon operasyonu gerçekleştirildi. Ameliyatta, hastanın sağ maksiller sinüs yolu ile sağ göz küresinin alt duvarına ulaşıldı. Bu kemiğin alt duvarı alınarak göz etrafı dokularının serbestleştirilmesi sağlandı. Böylece göz kendiliğinden 4 milimetre geriye gelerek, eskiden olduğu yere yerleşti.

ACILARDAN KURTULABİLECEK

Ameliyatın ardından Nuran Baldaz, görme bozukluğu ortadan kalktığını ve geceleri sağ göz kapağı yeniden kapanmaya başlayınca çektiği acıdan kurtulduğunu belirterek, "Ayrıca estetik olarak da yüzü normal görüntüsüne kavuştu" dedi.

Prof. Dr. Hayrettin Cengiz Alpay ise Baldaz’ın yaşadığı sağlık sorunu ve yapılan ameliyatla ilgili şunları söyledi:

"Gözün ileride olması hipertiroidi hastalığına bağlıydı. Bu hastalıkta, uzun dönemde göz etrafındaki yumuşak dokular büyümeye başlayıp göz küresinin göz çukurundan öne doğru çıkmasına yol açmaktadır. Biz orbital dekompresyon ameliyatı ile bu dokulara esneyebilecekleri yer açıp gözün yerine gelmesini sağladık."