Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Meme kanseri yüzünden sağ göğsü alınan Hülya Kart ile lösemi hastası oğlu Yusuf, tüm zorluklara rağmen hayata birlikte sımsıkı sarılıyor. Daha 5 yaşındayken oğluna lösemi teşhisi konulan iki çocuk annesi Hülya Kart (46), 4 yıl boyunca zamanını oğlu Yusuf'un iyileşmesi için hastanelerde geçirdi. Oğlunun sağlık sorunlarıyla ilgilenirken oldukça yıpranan Kart, yaklaşık 4 ay önce meme kanserine yakalandığını öğrendi. Kanser teşhisi konulmasıyla sağ göğsü alınan ve adeta dünyası başına yıkılan anne Kart, oğlunun hayatta kalma mücadelesine ortak oldu. Bu süreçte birbirlerine en büyük desteği veren ana-oğul, birlikte kanser ve lösemiyle mücadelelerini sürdürmeye devam ediyor.

Anne Kart, eşinin günlük işlerde çalışarak ailesinin geçimini sağladığını, oğluna moral destek olmaya çalışırken de yakalandığı hastalık yüzünden çocuklarına yeterince vakit ayıramamanın üzüntüsünü yaşadığını söyledi.

"ÇOCUKLARIM İÇİN AYAKTA KALMAYA ÇALIŞIYORUM"

Her şeye rağmen yaşama sevincini kaybetmemeye ve biri hasta iki oğlunun geleceği için ayakta kalmaya çalıştığını anlatan Kart, şöyle devam etti: "Ev kadınıyım. Oğlum Yusuf, 2012 yılında lösemi hastalığına yakalandı ve okula başladığı gün hastane odalarına taşıdık oğlumu. Bu durum beni çok üzdü, çok etkilendim ama Allah'a şükür oğlum Adana'da tedavi oldu. Oğlumun sağlığı için babasının iliği uygun bulundu ancak doktorlar şu an için iyi olduğunu ve nakle gerek duymadıklarını söyledi. Onun iyi haberini alırken göğüs kanserine yakalandığımı öğrendim. Hayatım çok yıkıldı artık ayakta duracak halim kalmamıştı çünkü Yusuf'un hastalığında çok yorulmuştum. 4 yıl boyunca mücadele ettim, şükür Allah'ıma oğlum iyi oldu ama ben kanserdim. Önce ölümü bile düşündüm ancak çocuklarım vardı ve onlara bağlandım."Oğlunun sağlığının şu anda iyi olduğunu ancak tedavisinin devam ettiğini söyleyen Kart, evlat sevgisiyle her şeyin üstesinden gelinebileceğine inandığını dile getirdi. 6 aşamadan oluşan meme kanseri tedavisinde 3. aşamaya geçildiğini anlatan Kart, tek arzusunun oğlunun ve kendisinin bir an önce tamamen sağlıklarına kavuşmak olduğunu ifade etti. Kart, "Tek umudum çocuklarımın başında sağlıklı bir şekilde durmak. Onların gençliğini ve üniversiteli hallerini görmek. Hayattaki en kötü şey bir çocuğun annesiz kalması ve bir annenin evlat acısı. Allah hiç bir yavruyu anasız bırakmasın." diye konuştu.Her şeyin kendisi için bir sınav olduğuna inanan Kart, şükretmeye devam edeceğini söyledi.

"YUSUF DOKTOR OLMAK İSTİYOR"

Hastalığı nedeniyle oğlunun eğitimine bir süre devam edemediğini belirten Kart, 4 aylık yoğun bakım ünitesindeki tedavisinden sonra taburcu olduğunu ancak enfeksiyon kapmaması için arkadaşlarıyla aynı okula gidemediğini aktardı.Yusuf'un, Milli Eğitim Müdürlüğünce görevlendirilen öğretmenle evde eğitim aldığını paylaşan Kart, şunları kaydetti: "Evimize öğretmen yolladılar ancak çocuğumun eğitimi arkadaşları ve sınıfı olmadığı için farklı oldu. İlk başta çok zorlandık, öğretenleri sağ olsun bayağı yardım etti ve bu sene 4. sınıfı tamamladı. İnşallah gelecek sene de hastalığı iyi durumda olur ve ilik nakli gerekmez de 5. sınıfına okulunda devam eder. Bana her zaman 'Sen nasıl ağladıysan başka anneler ağlamasın, doktor olmak istiyorum' derdi."Şu an 10 yaşındaki Yusuf ise hayali olan doktorluk için derslerine çok çalışacağını ve hastaları tedavi edeceğini belirtti.

AA