Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Böylece Türkiye’de sayıları 90 bine ulaşan kronik Hepatit C hastasının büyük bölümünün yüksek fiyat nedeniyle kullanamadığı yeni nesil bu ilaçlar, hastalığın bitmesinde umut olacak.

SAĞLIK UYGULAMA TEBLİĞİ DEĞİŞTİ

Hürriyet'in haberine göre; Sağlık Uygulama Tebliği’nin 35 maddesinde değişiklik yapan tebliğ 18 Haziran 2016 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kalp cerrahisi, ayakta tedaviler, fizik tedavi hizmetlerine yönelik değişikliklerin yer aldığı tebliğde en dikkat çekeni ise ‘ilaçlara’ ilişkin değişiklik oldu.

TEDAVİDE YÜZDE 90 İLA 100 ORANINDA BAŞARI SAĞLIYOR

Son yıllarda dünyada Hepatit C’nin tedavisinde yüzde 90 ila yüzde 100 oranında başarı gösterdiği öne sürülen üç ilaç  geri ödeme kapsamına alındı. Bu ilaçlar, hastanın durumuna göre hekimin kararıyla SGK kapsamında 12 hafta süreyle ücretsiz kullanılabilecek. Ledipasvir ve Sofosbuvir etken maddeli ilacın piyasa satış fiyatı 40 bin, sadece sofobusvir etken maddeli ilacın fiyatı 35 bin ve ombitasvir, paritoprevir, ritonavir etken maddeli ilacın fiyatı ise 31 bin 600 lira iken SGK’nın söz konusu ilaçları Alternatif Geri Ödeme Komisyonu kararıyla daha düşük fiyattan kapsama aldığı belirtildi.

KARACİĞER KANSERİNE KADAR İLERLEYEBİLİR!

Kronik bir hastalık olan Hepatit C, siroz ve karaciğer kanserine kadar ilerleyebiliyor. Mevcut ilaçların hastalığı yok etme başarısı yüzde 40 ila 45 düzeyindeyken yeni nesil ilaçlarda bu oranın yüzde 90 ila 100’e çıktığı iddia ediliyor. Karaciğer nakillerine neden olan sirozun başlıca nedenlerinden olan Hepatit C’nin tedavi edilmesiyle sağlık harcamalarının da azalacağı belirtiliyor.

23 İLAÇ ÖDEME LİSTESİNE ALINDI

Yeni değişiklikle 23 adet yeni ilaç ödeme listesine ilave edilirken, fiyatı 28 bin 500 lira olan romatizma ilacı kanakinumab de geri ödeme listesine alındı.