Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Son zamanlarda gündeme yansıyan en önemli konulardan birisi olan pedofili, bireyin kendisine çocuk tecavüzlerini meşru kıldığı bir ruhsal bozukluktur. Hala ruhsal bir bozukluk olup olmadığı konusunda kesinlik belirtmeyen uzmanlar, bunun bir hastalık olarak nitelenebileceğini de belirtiyor. Peki Pedofili nedir? Neden ortaya çıkar?

PEDOFİLİ NE DEMEKTİR?

Pedofili cinsel sapkınlıklar (parafili) içerisinde yer alan ruhsal bozukluklardan biridir. Cinsel sapkınlıklar cinsel eşin onayı olmadan insana özgü normal kabul edilen cinsel eylemlerin dışında kalan cinsel eylemler olarak tanımlanır.

Pedofilide cinsel açıdan uyarıcı olan obje çocuklardır. Bu bozukluğu olan bireyler çocuklara karşı cinsel ilgi duyar ve bunu engelleyemez. Bu kişilerde pedofili dışında başka cinsel sapkınlıklar da mevcuttur. Bunlar;

gözetlemecilik bozukluğu (başkalarını özel etkinliklerde gözetlemek),

göstermecilik bozukluğu (cinsel organları sergilemek),

sürtünmecilik bozukluğu (izni olmayan bir bireye dokunmak veya sürtünmek),

cinsel mazoşizm bozukluğu (küçük düşürülme, esir edilme veya acı çektirmeye maruz kalmak),

cinsel sadizm bozukluğu (küçük düşürmek, esir etmek veya acı çektirmek),

pedofili bozukluğu,

fetişizm bozukluğu (canlı olmayan öğeleri veya vücudun cinsel olmayan bir organını cinsel açıdan odak haline getirmek) ve karşıgiyim (travesti) (karşı cinse ait kıyafetler giyerek cinsel açıdan uyarılma) bozukluğudur.

PEDOFİLİ NEDEN ORTAYA ÇIKAR?

Nedenlerinden birinin çözülmemiş ödipal çatışmalar olduğu düşünülür. Bununla birlikte nedenleri tam olarak bilinmemektedir. 

Hasta olduğunun farkında olan, suçluluk duyan, alkol-madde kullanımı olmayan, bu sapkın fikrinin yanısıra normal bir ilişkisi de olan bireylerde tedavi şansı daha fazladır. Ancak bir kısım kişi de tedaviye yanıt vermez.

Pedofilinin sıklığı tam olarak bilinmese de hiç de azımsanmayacak kadar çok olabileceği, toplumda yüzde 1'lerden fazla oranda olabileceği düşünülmektedir. Bu nedenle çocukları zamanında bilgilendirmek önemlidir.