Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Edirne Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği'nden yapılan açıklamada, doğumsal kalp hastalıklarının, en sık görülen büyük anomalilerden biri olmakla birlikte, nedenleri hakkında en az bilgi sahibi olunan hastalık grubu olduğu belirtildi.

Açıklamada, doğumsal kalp hastalıklarının sıklığının ırka bağlı değişiklik göstermediği belirtilerek, "Buna karşı doğumsal kalp hastalığı dağılımı içinde cinsiyet ile bazı hastalık tipleri arasında ilişki olduğu bildirilmiştir. Tüm kalp deliklerinin doğumsal sıklığı, önemli ve ciddi kalp delikleri, özellikle morarma ile seyredenleri erkeklerde kızlardan daha fazladır.

Doğumsal kalp anomalilerinin sebebi henüz iyi bilinmemekle beraber yüzde 90'ının oluşumu genetik ve çevresel faktörlerin etkileşimi sonucu, çok etmenli olarak açıklanmaya çalışılmaktadır. Yeni doğan bebeklerde erken kalp hastalığı tanısı, hasta açısından çok önemli bir konudur, doğumsal kalp hastalığının doğumda var olduğu bilinmekte ve bu gebelik sırasında kalp veya ana kan damarlarının gelişimindeki bir yetersizlikten kaynaklanır" denildi.

Edirne Sultan 1. Murat Devlet Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ferit Durankuş, yeni doğan bebeklere doğumsal kalp taraması yapılmasının önemine dikkat çekerek, "Pulse Oksimetri cihazı ile yapılan tarama sonrası, kan oksijen satürasyonu (doygunluğu) seviyesi ölçülmesi, doğumsal kalp hastalığı için erken tanıya yardımcı olmaktadır. Hastanemizde tüm yeni doğanlara taburculuk öncesi 24 saati dolunca pulse oksimetre cihazımız ile bu tarama yenidoğan hemşirelerimiz tarafından yapılarak sonuçlarımız uzman hekimlerimiz tarafından değerlendirilir. Bebeklerimizde kalple ilgili herhangi bir olumsuz bulgu görülmediği takdirde sağlıklı olarak taburcu işlemleri yapılmaktadır" dedi.

İHA