Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Karabük'te, kanlı idrar ve karın ağrısı şikayetiyle hastaneye giden 39 yaşındaki Mevlüt Çavdar'ın böbreğindeki 35 santim çapında, 3 kilo 100 gram ağırlığındaki tümör operasyonla çıkarıldı.

10 gün önce Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne başvuran Mevlüt Çavdar'ın yapılan tetkiklerinde böbreğinin tümör nedeniyle yırtıldığı belirlendi. Üroloji Servisi'nde Prof. Dr. Nurettin Sertçelik, Prof. Dr. Mehmet Melih Sunay, Yrd. Doç. Dr. Özer Baran ve Op. Dr. Nuriye Özder tarafından yapılan ve 2 saat süren ameliyat ile Çavdar’ın böbreğindeki tümör çıkarıldı. Tümörün 35 santim çapında ve 3 kilo 100 gram ağırlığında olduğu saptandı.

'CİDDİ HAYATİ TEHLİKESİ VARDI'

Yrd. Doç. Dr. Özer Baran, hastanın anneden kalıtımsal 'Tuberoskleroz' hastası olduğunu söyleyerek, bu tür tümörlerin özelliğinin kanayarak yaşamı tehdit edebildiğini belirtti. Baran, "Nitekim hastamız, sol tarafındaki tümörün patlaması sonrası ciddi bir kanamayla acil servise başvurmuş. Yapılan tetkiklerde böbreğinde yırtılma saptanması üzerine acil olarak ameliyata aldık. Hastanın ciddi hayati tehlikesi mevcuttu, bilinci neredeyse kapanmak üzereydi. Böbrekteki yaklaşık 35 santim çapında 3 kilo 100 gram ağırlığındaki tümör çıkartıldı. Ameliyat sonrası ciddi metabolik sorunları olan hasta, anestezi ekibinin özverili çalışmaları sonucu yaşam destek ünitesinden ayrılarak servise alındı ve bugünlere geldi" dedi.

'BU BOYUTTA BÖBREK TÜMÖRÜ İLK'

Türkiye'de bu boyutta rapor edilmiş, kanamaya sebep olan böbrek tümörü bulunmadığını belirten Baran, "Şu ana kadarki en büyük böbrek tümörü ile karşı karşıyayız. Dış kaynaklı literatürü taradığımızda da bu boyutta tümörler olmakla beraber oldukça nadir. Zamanında müdahale edilmeseydi hastanın kaybedilme ihtimali oldukça yüksekti. Bir sevk edilme olasılığı ya da farklı bir tedavi ile takip edilme olasılığı kesinlikle mümkün değildi hastanın. Hastamız bayramı evinde geçirebilecek" dedi.

DHA