Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Gaziosmanpaşa Üniversitesi Mekatronik Bölümü mezunu olan 31 yaşında Özlem Gözüyılmaz, burslu olarak Atılım Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde de eğitim görürken anne ve babasının boşanma kararı almasının ardından yarıda bırakmak zorunda kaldığı üniversiteyi bitirebilmek için devlet büyüklerinden yardım bekliyor.

Çaresizlik içinde kendisine çıkış yolu arayan Özlem Gözüyılmaz, ABD'nin seçkin üniversitelerinden Computer Systems Institute'nin de sınavlarına girerek, bu okulda da eğitim görebilme hakkını kazanmasına rağmen, pasaport çıkaracak kadar bile paraya sahip olmadığını söyledi.

Atılım Üniversitesi'nde eğitim görürken, kalacak yeri olmadığı için kısa bir süre Ankara Şehirleraası Otobüs Terminali'nde günlerce sabahlayarak eğitimini sürdürmeye çalıştığını ifade eden Özlem Gözüyılmaz, aslen Çorumlu olduğunu, ancak ailesi parçalandıktan sonra annesinin memleketi olan Ayvalık'ta ikamet ettiğini anlattı.

MARANGOZLUK DAHİL PEK ÇOK İŞTE ÇALIŞTI

Genç kız, hayatta tutunabildiği tek dalı olan annesiyle karınlarını doyurabilmek için evlere temizliğe gitmenin yanı sıra, bugüne kadar marangozluk da olmak üzere birçok meslekte günü birlik çalışmak zorunda kaldığını belirtti. Burs yardımı talebinde bulunmasına rağmen hiç kimse ve kurumun kendisine yardımcı olmadığını kaydeden Gözüyılmaz, aşırı zayıflama hastalığı olarak da bilinen anoreksiyaya yakalanmadan önce çektirdiği fotoğraflarda güzelliği ile dikkat çekiyor.
Gözüyılmaz, gözyaşları içinde yaptığı açıklamada, "Ben okumak, okumak, okumak istiyorum. Okumak ve yaşamak hakkımı istiyorum. Ben temizlikçilik yapmak zorunda değilim. Ben bu şekilde yaşamak zorunda değilim. Ben bu ülkenin bir evladıysam eğer, bu ülke bana sahip çıkmak zorunda. Ben bu hastalığa yakalanmadan önce böyle değildim. Aynalara bakabiliyordum. Ben insanların yanından geçerken utanmıyordum. Ama şu anda utanıyorum. Aynalara bakamıyorum. Bu hastalığa yakalanmadan önce 66 kiloydum. Şimdi 38 kilograma düştüm. Artık sokaklara çıkamıyorum. Ama hala nefes alabiliyorum. Hala benim de arzularım ve isteklerim var. Ben yaşamak istiyorum. Ben okumak ve eğitim alma hakkımın geri verilmesini istiyorum. Sırf para yüzünden okuma hakkımı elimden aldılar benim. Ben bunu geri istiyorum. Sadece okumak istiyorum. Üniversiteye gitmek istiyorum. Eğitimimi tamamlamak ve mesleki hayatta bir yerlere gelmek istiyorum. Ben de annemle birlikte mutlu bir hayat yaşamak istiyorum. Hamam böceklerinin dolaştığı, her gece farelerin cirit attığı bir evde yaşamak istemiyorum. İnsanların itip kakmasından yoruldum artık. 'Hayır' cevabını duymaktan bıktım usandım artık. İçim yanıyor. Lütfen birileri sesimi duysun, beni görsünler artık" dedi.

Özlem Gözüyılmaz, Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan başta olmak üzere devlet büyüklerinin kendisinin elinden tutması halinde, YÖK bünyesinde 2014 yılında kabul edilen uygulama kapsamında, 30 yaş üzerindeki öğrencilerin vakıf üniversitelerine direkt, devlet üniversitelerinde ise boş kalan kontenjanlara başvuru yaparak 2. diploma alabilmek için kayıt yaptırılabilme hakkından da yararlanabileceğine inanıyor.

Elinde kalemi ve zekâsından başka hiçbir şey bulunmadığını vurgulayan Özlem Gözüyılmaz, "Türkiye'deki bütün vakıf üniversitelerinin yetkililerine sesleniyorum; ben sizden Arşimet gibi bir sopa ve bir taş talep ediyorum. Bana fırsat vermeniz halinde dünyayı yerinden oynatmak istiyorum" diye konuştu.

"ESKİ MİLLETVEKİLİ VE BÜYÜKELÇİ ELEKDAĞ ÖZ DAYIM"

Eski CHP Milletvekili, eski Japonya ve Amerika Büyükelçisi Şükrü Elekdağ'ın kendisinin öz dayısı olduğunu belirten Gözüyılmaz, "Şükrü Elekdağ benim annemin ağabeyi. Ben şimdiye kadar kendisini hiç görmedim. Annemle yaklaşık 40 yıldır görüşmüyorlar. Ben kendisine ulaşmaya çalıştım. Kendisine telefon ve e-posta aracılığıyla ulaşmak için çabaladım. Belki de diplomat olduğu için güvenlik sebebiyle telefonla ulaşamadım. Kendisine attığım maillere de cevap vermedi. Belki benim durumumdan haberdar olsa bana yardımcı olabilir. Bilemiyorum. Benim varlığımdan haberdar, ama hastalığımdan ya da içinde bulunduğum şartlardan haberdar olup olmadığını bilemiyorum. Ama ben bir türlü kendisine ulaşamadım" ifadelerini kullandı.

Öte yandan halen Eskişehir Üniversitesi'nin açık öğretim bölümünde eğitim görmeye çalışan Özlem Gözüyılmaz, çeşitli üniversitelere örgün eğitim için umutla başvurduğunu sözlerine ekledi.

Özlem Gözyılmaz'a elinden geldiğince maddi ve manevi yardımcı olmaya çalışan ünlü yönetmen Zafer Par ise anoreksiya hastası kızın tek isteğinin okumak olduğunu vurgulayarak, "Özlem kızımız, Türkiye'de pek iş bulabilme imkanının olmadığı, ama dünyada oldukça geçerli bir meslek dalı olan robot teknolojisi üzerine eğitim veren bekatronik bölümünden mezun. Bununla yetinmeyen kızımız, içindeki okuma ateşini söndürebilmek için Atılım Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler ve akabinde de Amerika'daki Computer Systems Institute'i kazanarak bilgisayar teknolojisi alanında yol almak istemiş. Ama annesi ile birlikte geçim mücadelesi içerisinde oldukları için değil ABD'ye gitmek, pasaport bile çıkarabilecek durumda değil. Kızcağız ne ekmek, ne para, ne de tedavi istiyor, sadece okumak istiyor. Ama hiç kimse ne hikmetse sahip çıkıp elinden tutmuyor. Her gün daha da çok zayıflıyor. Zaman zaman koltuk değnekleri yardımıyla yürümek zorunda kalıyor. Bu kıza, resmi kurumlarının yanı sıra Türkiye'nin en önemli iş adamlarının sahip çıkması gerekiyor" derken, göz yaşlarına hakim olamadı.

IHA