Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Tıp dünyasında ilk kez denenen, üç kişinin DNA'sına sahip bebek dünyaya getirme operasyonu başarıyla gerçekleştirildi.

Yasal olarak sadece İngiltere'de yapılabilen tartışmalı teknik, 5 ay önce Meksika'da Ürdünlü bir çiftten dünyaya gelen bebeğin annesindeki 'Leigh Sendromu'nu taşımamasının ardından resmen onaylanmış oldu.

Ölümcül genetik bir rahatsızlığa sahip olan annenin yumurtalıklarına gerçekleştirilen tıbbi müdahale ile annenin yumurtalıklarından bir kısım DNA çıkartılmıştı.

Alınan DNA'nın yerine donörden eklenen sağlıklı DNA sayesinde bebeğin gelişiminin sorunsuz şekilde ilerlemesi sağlandı. Çiftin bir önceki çocuğunu aynı rahatsızlık nedeniyle kaybettiği öğrenildi.

LEİGH SENDROMU NEDİR?
Leigh sendromu (subakut nekrotizan ensefalomyopati), hücrelerde enerji üretmekten sorumlu olan ve ‘mitokondri’ adı verilen organeldeki genetik mutasyona bağlı bir protein eksikliği nedeniyle oluşan ve merkezi sinir sistemini etkileyen bir hastalıktır.Görülme olasılığı 40.000’de bir olarak kaydedilmiştir ancak belirli bölgelerde bu hastalık daha da yaygındır.Örnek vermek gerekirse Kanada’nın Québec eyaletinde bu oran her 2000 yeni doğan arasında bir kişiye kadar yükselmektedir.

HABERTURK.COM