Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Alzheimer yaş aldıkça görülme riski artan bir hastalıktır. Ancak yaşlılığın doğal bir süreci değildir. Alzheimer hastalığının nedenleri tam olarak bilinmemekle birlikte, genetik, yaşam tarzı ve çevresel faktörlerin etkisi yapılan çalışmalarda gözlenmiştir.

YAŞ İLERLEDİKÇE ALZHEIMER RİSKİ ARTIYOR

Beslenme ve Diyet Uzmanı Nil Şahin Gürhan, “Yaş ilerledikçe alzheimer hastası olma riski artar. Özellikle 65 yaş sonrası risk daha yüksek boyutlardadır. 2007 yılında yapılan bir araştırmada; Dünya genelinde 65 yaş üzeri her 8 insandan birinde Alzheimer olduğu görülmüştür. 85 yaş üzerinde de ise her 2 kişiden birinin Alzheimer olduğu görülmüştür” açıklamasını yaptı.

Gürhan, Alzheimer riskini artıran nedenler arasında genetik yatkınlık, beslenme yetersizlikleri, B12 vitamini eksikliği, obezite, kanda kötü kolesterol ve yağ değerlerinin yüksek olması, alüminyum, demir, bakır, kurşun gibi sinir sitemine toksin etkisi yapan metallere uzun süre maruz kalmak ve tedavi edilmeyen diabet olduğunu söyledi.

SAĞLIKLI BESLENMEYLE BEYNİNİZ YAŞLANMA SÜRECİNDE DAHA GÜÇLÜ KALACAK!

Nil Şahin Gürhan, Alzheimer'dan korunmak için dikkat etmemiz gereken önemli noktaları açıkladı;

* Aşırı doymuş yağ tüketimi Alzheimer hastalığının ilerlemesini tetikler. Bu nedenle doymuş yağ tüketimini azaltın. (Yağlı etler, tavuğun derisi, margarin, süt ve yoğurdun kaymağı doymuş yağ içeren yiyeceklerdir)
* Trans yağ içeren gıdalardan olabildiğince uzak durun. ( Hazır, kek, kurabiye, cips ve kızarmış yiyecekler trans yağ içerir)
* Özellikle kalp ve beyin sağlığı için oldukça önemli olan omega-3 yağlarını beslenmenizden eksik etmeyin. ( Haftada 2 gün balık yiyin, her gün küçük bir avuç; fındık, fıstık, badem, ceviz gibi yağlı kuruyemişlerden birini tüketin.)
* Antioksidan seviyelerinizi yükseltin. Antioksidan seviyelerinizi yükseltmek için de, E vitamininden zengin badem, ay çekirdeği, zeytinyağı ve koyu yeşil yapraklı sebzeleri her gün beslenmenize ekleyin. (Öğlen veya akşam yemeğinin birinde zeytinyağı ilaveli bol yeşil salata olsun)
* B12 vitamin seviyelerinizi kontrol ettirin.
* Alüminyum vücudumuza ve beynimize toksin etki yapar. Bu nedenle alüminyum birikimine dikkat edin. (Fırında pişirirken Alüminyum folyo kullanmayın)
* İyi kolesterol HDL’yi yükseltip, kötü kolesterol LDL’yi düşürmeye özen gösterin. (Her gün 30 dakika açık havada yürüyüş yapmak HDL iyi kolesterolünüzü yükseltir)