Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Çocuk Endokrinolojisi Uzmanı Doç. Dr. Erdem Durmaz, insan sağlığına zarar veren, içerisinde sentetik maddeler içeren plastik biberon ve plastik damacanaların, konserve, kola, gazlı içecek kutularının insan sağlığını bozduğunu açıkladı.

PARFÜM KULLANIRKEN DİKKAT!

Tıp dilinde 'endokrin bozucular' olarak adlandırılan, daha çok plastik maddeler, kola, gazlı içecek kutularında, parfümlerde kullanılan fitalat ve bisphenol A maddeleri üzerine bilimsel çalışmalar yürüten Doç. Dr. Erdem Durmaz, önemli uyarılarda bulundu.

Oyuncak ve damacanalarda sıklıkla görülen bisphenol A ve fitalat isimli zehirli maddenin kansere ve obeziteye sebep olduğunu belirten Durmaz, "Eğer bu maddelerle ilgili önlem alınmazsa, global alanda kanser ve obezite vakaları artacaktır. Yıllar önce kullandığımız ve yararlı olduğunu sandığımız bazı maddeler, bugün kanser veya obeziteye yol açabiliyor. Fitalat dediğimiz ve genellikle plastik maddelerde kullanılan zehirli madde, doğurganlığı azaltıyor, meme, rahim gibi üreme organlarında kansere yol açıyor. Ayrıca bu maddenin obeziteye de neden olduğu ortaya çıktı. Bu konularda bilinçlenmemiz ve plastik ürünleri çok fazla hayatımıza sokmamamız gerekiyor. Bu ürünlerin başında da oyuncak ve damacana, kozmetik maddeler geliyor" diye konuştu.

ANNE KARNINDAKİ BEBEĞİ BİLE TEHDİT EDİYOR

Günümüzde birçok vahşi hayvan türlerinin neslinin tükendiğine ve kanser vakalarının çoğaldığına dikkat çeken Durmaz, "Zehirli maddelerden kaynaklanan kanser ve obezite rahatsızlıkları insanda görüldüğü kadar hayvanlarda da görülüyor. Hayvanlar eskiye nazaran çok daha şişmanlar. Birçok vahşi doğa canlısının nesli tükendi ya da tükenmek üzere. Dünyaya zarar verdiği açıkça ortada olan fitalat gibi maddeler, hem sağlığımıza, hem de doğaya zarar veriyor. Östrojen hormonu memenin büyümesine yol açar. Memesi büyüyen 40 erkek çocuk üzerinde yaptığımız araştırmada, kanlarında östrojen özelliği gösterilmiş fitalat maddesine sağlık çocuklara göre yüksek oranda rastladık. Bu çalışma dünyanın sayılı çocuk hastalıkları dergisi 'Pediatrics'te yayınlandı.

Bu maddeler, anne karnında çocuklara geçmeye başlıyor. Bu yüzden anne adaylarının, emziren annelerin ve çocukların beslenmelerine ve hangi ürünü kullandıklarına özellikle dikkat etmeleri gerekiyor" diye konuştu.

SAĞLIĞIMIZI BOZUYOR

Dünya Sağlık Örgütü'nün yaptığı araştırmaya göre, obezitenin hızlı bir şekilde arttığını dile getiren Durmaz, şöyle konuştu:
"Sentetik maddelerin artışı ve vücudumuza yayılışı, sağlık dengemizi bozuyor ve tedavisi güç hastalıklar ortaya çıkarıyor. Sentetik maddeler de en fazla, plastik biberonlarda, plastik damacanalarda, konserve, kola, gazlı içecek kutularında bulunuyor. Ayrıca kozmetik ürünler de zehir barındıran ve insanları tehlikeye sokan ürünler arasında yer alıyor. Avrupa'da yapılan araştırmalarda bazı çok tercih edilen parfüm ürünlerinde yüksek oranda fitalat maddesine rastlandı. Türkiye'de 3 yaş altı çocuklar için üretilen oyuncakların içinde fitalat kullanılması yasaklandı. Plastik damacanalarla ilgili de çeşitli önlemler alınıyor. Bizler halkın daha fazla bilinçlenmesini ve plastik olmayan ürünler kullanmasını, doğal beslenmesini ve kozmetiği dikkatli kullanmalarını öneriyoruz."