Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Obezite tüm dünyada salgın düzeyinde artan hem sağlığa etkileri yüzünden, hem de sosyolojik açıdan acilen önlem alınması gereken çok ciddi bir problem.

Obezite ve Metabolizma Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Murat Üstün, Türkiye'nin obezite cerrahisi konusunda bir merkez olmasını arzuladıklarını belirtti. Bu amaçla İngiltere ile Türkiye arasında bir sağlık köprüsü kurma misyonuyla yola çıktıklarını belirten Op. Dr. Üstün, obezite hastalığının insanlar üzerinde yarattığı etkileri ve "kilo ayrımcılığı" hakkında bilgi verdi.

Obezite hastalarında sağlık sorunlarının yanısıra işsizlik, sosyal izolasyon ve depresyon gibi psikolojik problemlerin zamanla ortaya çıktığını vurgulayan Op. Dr. Murat Üstün’ün, obezite ameliyatı için Avustralya'dan gelen hastası Fatih Kaplan ise obeziteye bağlı olarak 2 yıl nasıl işsiz kaldığını ve bu süreçte neler yaşadığını anlattı.

"OBEZİTE YÜZÜNDEN 2 YIL İŞSİZ KALDIM"

Avustralya'nın Sidney kentinde doğan 39 yaşındaki Fatih Kaplan, obezite ile 2008 yılında belindeki disk kayması sonucu tanıştığını belirtirken, Avustralya'da bir fabrikada ağır işlerle uğraşan Fatih Kaplan yaşadıklarını şöyle özetledi:

“20'li yaşlarımda belimdeki 3 bölgede bulunan disk kayması yüzünden, hareketsiz bir yaşama geçtim, ardından aldığım ilaçlar yüzünden ise 80 kilodan 120 kiloya çıktım. Belimdeki ağrılar nedeniyle hareket edemedim ve kilo veremedim. Obezite ve bel rahatsızlıkları yüzünden 2 sene işsiz kaldım. İyileştikten sonra hayalimde Avustralya'da fiber optik uzmanlığı yapmak var” dedi.

Obezite hastalığının halasında ve diğer akrabalarında da olduğunu anlatan Fatih, Avustralya'daki sağlık sistemindeki yetersizlikler ve hekimlere güven eksikliğinden dolayı ameliyat için Türkiye'ye gelmeye karar verdiğini söyledi. 

AMELİYAT SONRASI AÇLIK HORMONU SEVİYESİ VE BEL AĞRILARI AZALDI

Fatih Kaplan'a tüp mide ameliyatı gerçekleştirdiklerini belirten Obezite ve Metabolizma Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Murat Üstün, ameliyat sonucu mide hacminin azaltıldığını, çıkarılan bölümden salgılanan açlık hormonu seviyesinin azalması nedeniyle çok güçlü bir hormonal düzelme de gerçekleştiğini açıkladı. Ameliyat sonrası azalan kilolardan dolayı kısa sürede Fatih Kaplan'ın bel ağrılarında ciddi bir azalmanın da söz konusu olduğunu belirtti.

OBEZLERE İKİNCİ SINIF İNSAN MUAMELESİ YAPILIYOR!

Fatih Kaplan gibi birçok vakanın aslında yeme bozukluğu dışında da obezite hastalığına yakalanabileceğini anlatan Op. Dr. Üstün, obezite hastalarına hekimlerin davranışlarının önemine dikkat çekti.

Hekimlerin hastalara davranışları konusunun önemine değinen Op. Dr. Üstün, sözlerine şöyle devam etti: "Genellikle tıpta kişileri gözardı eden, onlara bir hastalıkmış gibi davranan bir yaklaşım var. O nedenle öncelikle “Hastalık yoktur, hasta vardır” diyoruz. Obezite konusunda ABD'de de yapılan araştırmalar sonucu, sağlık çalışanlarının obez hastalara ikinci sınıf insan muamelesi yaptığı gerçeği ortaya çıktı. Araştırmada hastalardan daha az tetkik istendiği, muayeneye daha az zaman ayrıldığı ve obezlerin hastalıklardan yakınmalarının bile önemsenmediği gibi sonuçlar saptandı. Oysa ki, obezite hastalarını diğer hastalardan daha farklı kılan özellikler mevcut. Obezite hastalarının tedavi süreçlerinde birtakım farklı yaklaşımlar gerekiyor. Daha önce obezite cerrahisi sadece ameliyattan ibaretmiş gibi görünürken, artık 360 derecelik bir yaklaşımla obezitenin, hastaların yaşam konforuna ya da hastalığın sosyal ilişkilerine nasıl sekte vurduğunu veya hayat standartlarını nasıl değiştirdiğini de incelemek gerekiyor.

LAVAL ANKETİ OBEZİTE FARKINDALIĞINI ARTIRACAK

Bu anlamda 2016 yılında Ege Üniversitesi'nde obezite cerrahları ve akademisyenlerin bulunduğu, içinde yer aldığım bir ekip tarafından yürütülen "Laval Anketi", Türkiye'de obezite farkındalığı anlamında önemli çalışmalardan biri olacak. Anket sonucu obezite sorununu yaşayanların hayatında "nasıl obezite engelliliği"ne yol açtığı ortaya çıkacak. Toplumun obeziteye bakış açısını değiştirmeye yarayacak bu anket sonucunda, obezitenin insanların hayat konforunu nasıl bozduğu bilimsel olarak açıklanmış olacak. Toplum olarak hafife aldığımız obezite konusunda farkındalığı "Laval Anketi" ile sağlamayı planlıyoruz.

2025'E KADAR DÜNYADAKİ YETİŞKİNLERİN YÜZDE 20'Sİ OBEZ OLACAK! 

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de obeziteye karşı topyekün bir savaş yürütüldüğünü belirten Op. Dr. Murat Üstün, özellikle İngiltere’deki araştırmaların önemli olduğuna dikkat çekiyor ve sözlerine şöyle devam ediyor, "Londra’da bulunan Imperial College'ın yapmış olduğu bir araştırmaya göre, 2025 yılına kadar dünyadaki yetişkinlerin yüzde 20’sinin obez olacağı öngörülüyor. Dünya genelinde yapılan araştırmalar sonucunda ise 1975 yılında sadece 105 milyon olan obez kişi sayısının, 2014’te 641’e çıktığı belirtiliyor. 1975’ten bu yana obez erkeklerin sayısının ise yaklaşık üç kat artarak yüzde 3,2’den yüzde 10,8’e yükseldiği, kadınlarda ise yüzde 6,4’ten yüzde 14,9’a iki kat arttığı açıklanıyor."