Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

İzmir'de kalp yetmezliği nedeniyle destek cihazı takılan spor hocası 56 yaşındaki Ebul Muhsin Garip, organ nakli listesine kaydolduktan 28 gün sonra gelen bağışla yeniden yaşama tutundu.

Manisa'da amatör bir futbol kulübünde antrenörlük yapan Garip, 1,5 yıl önce kalp krizi geçirdi. Stent takıldıktan sonra baypas ameliyatı olan Garip'in rahatsızlığı, hastaneden taburcu olduktan sonra da zamanla ilerledi.

Akciğeri su toplayan ve kilo kaybeden Garip, doktorların tavsiyesiyle Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne başvurdu. Rahatsızlığı nedeniyle kalp kapağı nakli beklerken kalbinin yetersiz kaldığını öğrenen Garip'e kalp destek cihazı takıldı.

Hayati tehlikesi nedeniyle organ bağışı listesine alınan Garip, 15 gün hastanede kaldıktan sonra yeniden taburcu edildi. Evinde kalp damarlarından biri patlayan ve akciğerinde kanama olan Garip, yeniden hastaneye yatırıldı. Hastalık sürecinde peş peşe yaşadığı olumsuzlukların ardından organ nakli listesine kaydolduktan 28 gün sonra Garip'e uygun kalp bulundu.

KALP BULUNUNCA AĞLADI

Garip, kalp bekleyen hastaların birçoğunun uzun süre kalp destek cihazıyla yaşamaya çalıştığını belirterek kendisine bu kadar kısa süre içerisinde kalp naklinin yapılmasının mutluluğunu yaşadığını söyledi.

Kendisine uygun kalp bulunduğu söyleyince çok heyecanlandığını ve mutlu olduğunu ifade eden Garip, şöyle konuştu:

"Belki de kalp destek cihazıyla en kısa süre yaşayanlardan biriyim. 28 gün sonra kalp bağışlandı. Kalp bağışını duyunca uzun uzun ağladım. Hastalığımın ortaya çıkması, hastaneye yatırılmam sonra taburcu olduktan sonra yeniden rahatsızlanmam ve yeniden ölümle burun buruna kalmamı düşününce bu büyük bir şans. Geçmişte 3. Lig'de futbol oynadım. Son yıllarda amatör bir kulüpte futbol antrenörlüğü yapıyorum. İyileşince spor hocalığına devam edeceğim. Sporu çok özledim."

Garip'in eşi Sonay Garip ise uygun kalp bulunduğu haberinin gece yarısı geldiğini, bu kadar kısa sürede kocasına nakil yapılmasını beklemediklerini ve çok şaşırdıklarını anlatarak "Eşimin durumu gece kötüleşmiş, kanama başlamıştı. Ardından ise kalp nakli geldi. O duygular anlatılmaz yaşanır. Ameliyatı oldu kurtuldu, çok mutluyuz." dedi.

"KALP NAKLİ SAYISI YETERLİ DEĞİL"

Ameliyatı gerçekleştiren ekipte yer alan Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Çağatay Engin, Garip'in son dönem kalp yetmezliği hastası olduğuna ve durumunun acil olduğuna işaret ederek bu durumdaki hastalarda sağ kalım oranının oldukça düşük olduğunu vurguladı.

Bu tip hastalarda kalp naklinin en iyi tedavi seçeneği olduğuna dikkati çeken Engin, "Kalp nakli sayıları tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de yeterli derecede değil. Hastamıza kısa süre içerisinde kalp bağışı yapıldı ve sağlığına kavuştu." görüşünü kaydetti.

AA