Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Aşkları diyaliz merkezinde başlayan ve kendisi gibi böbrek yetmezliği hastası olan ilk eşini evliliklerinden 8 ay sonra beyin tümöründen kaybeden 42 yaşındaki Harun Arslan, yaklaşık 6 yıl sonra tatil için Adıyaman'dan Mersin'e gelen Şenay Arslan (30) ile aynı diyaliz merkezinde tanıştı.

Evlenmeye karar veren Şenay ve Harun, aileleri izin vermeyince onları ikna edebilmek için 2 yıl mücadele etti. Ailelerin ikna olması üzerine, maddi durumları iyi olmadığı için Arslan çiftçinin düğününü 2012 yılında Adıyaman Diyaliz Merkezi gerçekleştirdi.

Mersin'e yerleşen Arslan çiftçi, haftanın 3 günü 4'er saat diyalize girerek yaşamlarını sürdürürken, Antalya ve Adana'da kadavradan böbrek listesine yazıldı. 6 defa Adana'da, 2 kez de Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli Merkezinde kadavradan böbrek umudu doğan Harun Arslan'a doku uyuşmazlığı nedeniyle nakil gerçekleştirilemedi.

EŞİNE ÖZENLE BAKIYOR

Şenay Arslan ise Akdeniz Üniversitesi Hastanesinde Organ Nakli Merkezi Müdürü Prof. Dr. Bülent Aydınlı başkanlığındaki ekip tarafından yapılan kadavradan böbrek nakli ile sağlığına kavuştu.

Haftada 3 kez diyalize giren Harun Arslan ise aynı zamanda bir an önce sağlığına kavuşması için hastanede eşine özenle bakıyor.

ÖMRÜNÜN YARISI DİYALİZ MERKEZLERİDNE GEÇTİ

Harun Arslan, 21 yıldır diyalize girdiğini ve ömrünün yarısını diyaliz merkezlerinde geçirmek zorunda kaldığını söyledi.

Arslan, yaklaşık 6 yıldır düzenli olarak anjiyo olduğunu, 5 kez de stent taktırdığını belirterek, "Diyalize birlikte giderdik, evde moralimizi bozmazdık. İkimiz de 'Bir gün kurtulacağız' diye hep hayal ettik. Sevgimiz olduğu için umudumuz da vardı. O bize güç veriyordu. Eşim nakil oldu kurtuldu, keşke ben de nakil olabilsem" diye konuştu.

Harun Arslan, nakil günü eşinin yanında olabilmek için diyalize giremediğini de anlattı.

AA