Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması
AA

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Palandöken Kayak Merkezi'ndeki bir otelde düzenlenen Erzurum İl Sağlık Değerlendirme Toplantısı'nın sonunda yaptığı açıklamada, yaklaşık 4 saat süren toplantıda Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu, Sağlık Bakanlığı müsteşar yardımcıları, kaymakamlar, Erzurum'daki sağlık sektörünün yöneticileriyle kentteki sağlık hizmetlerinin değerlendirildiğini söyledi.

BİN 450 YATAKLI ŞEHİR HASTANESİ GELİYOR

Toplantıda saha koordinatörlerinin geniş bir değerlendirme raporu verdiklerini, yeni kararlar aldıklarını anlatan Akdağ, "Allah nasip ederse bu yılın sonunda Erzurum'un bin 450 yataklı ve toplamda 450 bin metrekareyi aşan bir şehir hastanesi olacak. Bu Erzurum Şehir Hastanesi aynı zamanda bölgeye de hizmet eden bir hastanedir. Üniversite hastanemiz de bölgeye hitap eden bir hastanedir. Böylece bu iki merkez irtibat halinde bölgenin sağlık ihtiyaçlarını görecek. Tıbbi açıdan bu ihtiyaçlar şu anda görülüyor. Yaptığımız, hastanın konforu açısından, yatacağı yataklar, odalar, hizmet göreceği alanlar açısından hizmetlerin çok daha konforlu hale getirilmesidir" diye konuştu.

Akdağ, Erzurum'dan 1 yılda çeşitli sebeplerle şehir dışına 60 hasta sevk edildiğini aktararak, organ, ilik nakli, kanser tedavileri, ışın tedavileri gibi birçok tedavinin Erzurum'da başarılıyla verilebildiğine işaret etti.

3 YILDA TÜM TÜRKİYE'DE SAĞLIK YAŞAM MERKEZLERİ KURULACAK

Akdağ, Erzurum'da da içlerinde psikolog, fizyoterapist, diyetisyen ile hastalıkları yönetmek üzere özel eğitim alan hemşirelerin olduğu sağlıklı yaşam merkezleri kurulacağını bildirerek, 3 yıl içinde sağlıklı yaşam merkezlerinin tüm Türkiye'de hayata geçirileceğini söyledi.

Erzurum'da anne ve bebek ölümlerinin önemli ölçüde azaldığının altını çizen Recep Akdağ, "Erzurum, Sivas, Kastamonu, Afyonkarahisar, Konya, Şanlıurfa gibi şehirler kırsalı geniş şehirler olduğu için buralarda anne ve bebek ölümlerini azaltmak için ciddi bir çaba göstermek gerekiyor. Bu sadece sağlık çalışanlarıyla yapılabilecek iş değil. Kaymakamlarımızın, belediyelerimizin destek vermesi lazım. Bu toplantılar ile bu koordinasyonu nasıl sağlayacağımızı görüşmüş olduk." değerlendirmesinde bulundu.