Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

Nazal kemiği olmadan doğan Duru bugün 5 yaşında... Nazal kemiği kapanmadığı için beyin sarkması meydana gelen minik Duru'nun, beyin ile burun arasındaki kemik olmadığı için beyin omurilik sıvısı burnundan akmaya başladı.

Henüz 10 günlükken beyin ameliyatı olan Duru bebeğin beyni, öncelikle bir zar içine alındı, ardından başka bir operasyonla burun delikleri açıldı. Birkaç ameliyat daha geçirmesi gereken Duru'ya şimdi ise kaburgasından alınacak kemik sayesinde burun yapılacak.

"BEŞ AYLIK HAMİLEYKEN BİR SORUN OLDUĞU BELLİYDİ"

Beş aylık hamileyken, hamileliğinde bir sorun olduğunu söylediklerini ifade eden anne Hilal Atraf, "Anne tarafımda damak-dudak yarığı hastalıkları var. Başta öyle bir şey sandık ve eğer sorun o ise atlatabiliriz diye düşündük. Ama Duru'nun durumu bambaşka bir şeydi. Duru'da beyin sarkması ve burun kemiğinin olmaması gibi daha ağır bir hastalık söz konusuydu" dedi.

Duru, 3 Mart'ta 5 yaşına girmiş olacak. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden Doç. Dr. Serdar Nasır, Duru'nun yaş, boy ve kilo kriterlerini göz önünde tutarak, ameliyat olması için gün verecek.

12 SAAT AMELİYAT, 1 AY YOĞUN BAKIM

Ameliyatın riskli olduğunu söyleyen Hilal Atraf, "Ameliyatta hem burun kemiği yapılacak hem de biraz ayrık olan gözler birleştirilecek. Bizi neyin beklediğini bilmiyoruz. Doktorların söylediği kadarını biliyoruz sadece. Duru, 12 saat ameliyatta kalacak, kafatasını oynatmaması için bir ay da yoğun bakımda kalabilir diyorlar" diyerek, yardım istemediklerini sadece, en iyi doktoru aradıklarını ifade etti.

Baba Suat Atraf ise "Çocuğumuz doğduğunda yaşamayacağını söylediler. İstanbul'da pekçok doktora gittik fakat doktorlar bize; 'Bu çocuğu ameliyat edemeyiz. Bu şekilde yaşadığı kadar yaşayacak. Eğer yaşarsa ileride tedavi edilebilir' dediler. Nihayet doktor bulduk ve 10 günlükken Duru ameliyat edildi. Bugün Duru hayattaysa o doktorumuza borçluyuz" dedi.

Doktorların Duru gibi çok fazla hasta olduğunu söylediklerini ifade eden Hilal Atraf, "Bize ulaşan sadece dört-beş kişi var. Aynu durumu yaşayan kişilere ulaşmak, nasıl bir süreçten geçtiklerini öğrenmek istiyoruz" çağrısında bulundu.

Anne Hilal Atraf - Baba Suat Atraf - Psikolog Sezin Başoğlu (Soldan sağa) 

"SORUNLU ÇOCUKLARINIZI EVLERE KAPATMAYIN"

Anne Hilal Atraf, Duru'nun sosyallaşebilmesi için elinden geleni yapıyor. Gerek fiziksel gerek zihinsel engeli olan çocukların genellikle evlere kapatıldığına dikkat çeken Atraf, "Sosyal medya hesabında çocuğumun fotoğrafını paylaştığımda bile, 'Neden çocuğunun fotoğrafını koyuyorsun? Kendini mi acındırıyorsun?' gibi yorumlar alıyorum. Benim üç tane daha çocuğum var. Onlar fotoğraflarını paylaşıyorken, yani sağlam çocuklar fotoğraflarını paylaşıyorken neden benim çocuğumun da fotoğrafları olmasın. Çocukları önce sevgiye doyurmak lazım, o yüzden böyle çocukları eve kapatmamalıyız. Çocuğu, önce aile kabul etmeli, sonrası zaten geliyor" ifadelerini kullandı.

Minik Duru, burun ameliyatı ve gözleri yaklaştırma operasyonunun ardından, en son 16 yaşında son estetik ameliyatını olacak.

"ÜSTÜN ZEKALI OLABİLİR"

Duru'nun, yaşıtlarına göre daha hızlı bir gelişimiolduğunu ifade eden Klinik Psikolog Uzm. Sezin Başoğlu ise; "Üstün zekalı da olabilir. Bunu anlamak için 6 yaşında test yapmak gerekiyor" dedi.