Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

Mersin'de 2 yıl önce sağ gözünde optik gliom (gözlerin sinir liflerinden kök alarak büyüyen tümör) hastalığı teşhisi konulan 24 yaşındaki Kader Şan, üniversite eğitimini yarıda bıraktı. Tedavi sırasında tiyatro oyunlarında rol alan genç kız, hastalığı bu sayede yeneceğine inanıyor.

Ahi Evran Üniversitesi İşletme Yönetimi Bölümü'nü okurken, 2 yıl önce sağ gözündeki görme kaybı yüzde 80'e ulaşınca kemoterapi tedavisine başlayan Kader Şan, hastalığıyla mücadele ederken Mersin'de Toroslar Belediyesi Şehir Tiyatrosu'nda sahne almaya başladı. 7 aylık bir çalışmanın ardından ilk kez sahneye çıkan Şan, hastalığı ile mücadelesinde tiyatronun kemoterapiden daha iyi geldiğini söyledi.

Kendisini kötü hissettiği günlerde dahi provaları kaçırmayan Şan, tiyatroya sarılarak hastalığı bu şekilde yeneceğine inandığına kaydetti. Tiyatronun zevkle ilgilendiği bir sanat dalı olduğunu belirten Şan, "Tiyatronun hastalığımla mücadelede bana büyük destek ve etkisi var. Ailem ve çevrem de bana destek oluyor ama tiyatronun yeri ayrı. Sahnenin tozunu yutunca büyük mutluluk duyuyorum. Aldığım ilacın yan etkileri oluyor. Bazen bunalıyorum ve ilacı bırakasım geliyor. Ama tiyatronun olumlu anlamda etkisi ilaçtan daha fazla, öyle hissediyorum. Hastalığın en büyük ilacı moral ve tiyatro da benim sevdiğim iş, moral kaynağım" dedi.

KEMOTERAPİM TİYATRO

Tiyatro sayesinde bu hastalığı yenebileceğini düşündüğünü belirten Şan, "Tiyatro ile uğraşınca sinir ve stresten uzak oluyorum. Benim üzerimde tiyatronun etkisinin olacağını düşünüyorum. Tedavimin en başında tiyatroya gelemedim ama keşke gelebilseydim. 2 yıl süre içerisinde, son 7 ayda mutlu olduğum kadar hiç mutlu olmadım. Daha önce tiyatroya başlasaydım belki de şu an hastalığı yenmiş olurdum. Benim gibi hastalara hobilerini yapmalarını tavsiye ediyorum. Benim ilacım, kemoterapim tiyatro" diye konuştu.

6 bölüm ve tek perdeden oluşan 'Çanakkale Destanından Kahramanlık Öyküleri' adlı oyunda askeri canlandıran Şan, oyun sonunda büyük alkış aldı.