Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Hatay'ın İskenderun ilçesinde uzun zamandan bu yana hafıza kaybı, idrar kaçırma ve yürüme bozukluğu problemleri olan 64 yaşındaki Antisal Çarpar, özel bir hastanede olduğu ameliyat sonrası, sosyal hayatına geri döndü.

Ameliyat sonrası, hastanın yaşam kalitesini düşüren sağlık problemlerinden kurtulduğunu belirten Beyin Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Selçuk Gözcü, "Hafıza kaybı, idrar kaçırma ve yürüme bozukluğu şikayetleri olan hastamızda, muayene ve tetkikler sonucunda normal basınçlı hidrosefali (Adams Hakim Sendromu) teşhis edilerek, ameliyat yaptık. Ameliyattan sonra poliklinik kontrolüne gelen hastamızın tüm şikayetleri tamamen düzeldi. Bunama dediğimiz demans hastalarının, sadece yüzde 5'inde normal basınçlı hidrosefali görülür. Normal basınçlı hidrosefalide erken tanı çok önemli olup sizin de yakınlarınızda bu bulgular varsa, hemen beyin ve sinir cerrahi uzmanına başvurun" açıklamasında bulundu.

Ameliyat sonrası yeniden doğduğunu ifade eden Antisal Çarpar ise, "İdrarımı tutamıyordum, çok üzülüyordum. Yürüme bozukluğumdan dolayı, kendi başıma yürüyemiyordum. Bununla beraber bir de hafıza kaybı yaşıyordum. Ameliyat sonrası yaşadığım sorunlar sona erdi. Bana bu mutluluğu yaşatan doktoruma teşekkür ederim. Yeniden doğmuş gibiyim" dedi.