Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

Bolu'da doğuştan el ve ayaklarında 24 parmak olan, daha sonra ayaklarında fazla parmakları alınan Umut Eren Gökkaya, ellerindeki fazla parmaklarını matematik dersinde avantaja çevirdi.

Atatürk Ortaokulu 6. sınıf öğrencisi 12 yaşındaki Umut Eren Gökkaya, el ve ayakları 6 parmaklı olarak dünyaya geldi. Henüz 6 aylıkken fazla olan ayak parmakları ameliyatla alınan Umut Eren, ellerindeki 12 parmakla yaşamaya alıştı.

Umut Eren, fazla parmaklarının günlük yaşamında, okulda ve ders çalışırken kendisine rahatsızlık vermediğini söyledi.Parmaklarının yaşıtlarından fazla olduğunu ana okuldayken fark ettiğini aktaran Umut Eren, ellerinde 6 parmak olduğunu, bunun diğer çocuklarda olmadığını gördüğünde heyecanlandığını söyledi.

Umut Eren, ellerini gören arkadaşlarının şaşırdığını ifade ederek, "Arkadaşlarım ellerime imrenerek bakıyor. Bu parmakları Allah yarattı. Allah'ın yarattığı parmakları aldırmak istemiyorum. Bana bir zararı yok. Matematik derslerimde toplama ve çıkartma işlemlerinde parmaklarım çok işime yarıyor" diye konuştu.

"OĞLUM FAZLA PARMAKLARINI ALDIRMAK İSTEMİYOR"

Anne Ayşegül Gökkaya da Umut Eren'in tek çocukları olduğunu belirterek, "Çocuğumun el ve ayak parmaklarının fazla olduğunu doğumdan iki gün sonra fark ettim. Ameliyatlı doğum yaptığım için kendime iki gün sonra geldim. Parmakları fark ettiğimde çok şaşırdım ve ağladım. Oğlumun sakat ya da engelli doğduğunu sandım. Çok ağladım. Beni annemler teselli ederek, durumu izah ettiler. 'Bu parmaklar fazlalık, alınır' dediler. 'Ya bir kolu olmasaydı ne yapardın, neden ağlıyorsun?' diye sürekli teselli ettiler." ifadelerini kullandı.Oğlunun ayaklarındaki fazla parmakları 6 aylıkken ayakkabı giyerken rahatsız olur düşüncesiyle cerrahi yöntemle aldırdıklarını, ellerindeki fazla parmakları da aldırmak istediklerini aktaran Gökkaya, şöyle devam etti:"Doktorlar kıyamadı. Büyüyünce kendisinin karar vermesini istediler. Oğlum büyüdü ve şimdi fazla parmaklarını aldırmak istemiyor. 'Allah'ın verdiği bir tane parmağa ben nasıl kıyayım?' diyor ve parmaklarını aldırmıyor." Oğlunun matematik derslerinde parmaklarını kullanmaya kendi kendine alıştığını anlatan Gökkaya, Umut Eren'in fazla parmaklarla yaşamayı öğrendiğini kaydetti.Gökkaya, oğlundaki parmak fazlalığının irsi olabileceğine düşündüklerine değinerek, bir akrabalarında da 6 parmak olduğunun söylendiğini belirtti.