Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması
AA

Sakarya'da, özel sağlık lisesinde öğrenim gören 15 erkek öğrenci, kanser hastalarına destek olmak amacıyla saçlarını kestirdi.

Lisede okuyan 15 öğrenci, kansere karşı farkındalık oluşturmak ve duyarlılığı arttırmak adına saçlarını kestirme kararı aldı. Önce saçlarını kestiren daha sonra da Lösemi ve Kanser Hastaları Sağlık Eğitim Derneğini (KANSERDER) ziyaret eden öğrenciler, burada derneğin yararına resim çizdi.

KANSER HASTALARININ UMUTLARINI ANLATTI

KANSERDER Yönetim Kurulu Başkanı Nihal Akar, derneğe gelen öğrencilere kanser hastası çocukların yaşadığı zorlukları ve sorunlarını anlattı. Daha sonra çocukların dernekte çizdiği resimleri gösteren Akar, kanser hastalarının umutlarını, iç dünyasında neler yaşadıklarını aktardı.

Akar, anlamlı bir programda öğrencilerle bir araya geldiklerini söyledi.

Merkezi Sakarya'da bulunan derneğin 15 yıldır ulusal ve uluslararası faaliyetlerde bulunduğunu belirten Akar, "Gönüllülük esasına dayalı lösemili, kanserli çocuklar ve büyük hastalarımız olmak üzere onların hayatını renklendirmek, rahatlatmak ve güzelleştirmek için çalışan bir kuruluşuz. Öğrencilerimiz saçlarını kestirmişler, empati yaptılar yani, 'Biz sizinleyiz, sizi anlıyoruz' dediler. Bu bizi çok etkiledi" dedi.

ÖĞRENCİLERE TEŞEKKÜR ETTİ

Hobi odasında zaman zaman tedavi gören çocukların yerine şimdi ağabeyleri, ablaları olduğunu ve kardeşleri için resim yaptıklarını aktaran Akın, duyarlı davranışlarından dolayı öğrencilere teşekkür etti.

Öğrencilere kanserden korunma yollarını anlatan derneğin Yönetim Kurulu Üyesi Op. Dr. Ersin Gürsel ise kansere yakalanmamak için öncelikle beslenmelerine dikkat etmeleri ve kötü alışkanlıklardan uzak durmaları gerektiğini vurguladı.