Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Antalya’da uyuşturucu bağımlısı 26 yaşındaki R.A. ile 22 yaşındaki B.A. çiftinin, 4 ay önce bebekleri oldu. Anne B.A. hamileyken uyuşturucuya devam ettiği için bebek bağımlı doğdu. R.E.A. bebeğe anneannesi Gülnar T. sahip çıktı, tedavi ettirdi. İyileşmeye başlayan bebeğin uyuşturucu kullanmayı sürdüren anne ve babası, “Bırakamıyoruz, lütfen bizi kurtarın” diye yardım istedi.

Gazete Habertürk'te yer alan habere göre; Antalya Kepez’de yaşayan R.A., 3 yıl önce tanıştığı B.A. ile geçen yıl evlendi. Evlenmeden önce arkadaş ortamında uyuşturucu madde kullanmaya başladıklarını söyleyen çift, bağımlılıktan kurtulmak için birkaç kez girişimde bulundu ancak başarılı olamadı. Hamile kalan B.A., bu sürede uyuşturucu kullanmayı sürdürdü. Çiftin 4 ay önce doğan R.E.A. adını verdikleri erkek bebeklerinin de bağımlı olduğu ortaya çıktı. Anneanne 47 yaşındaki Gülnar T., doktorların önerisiyle kızından aldığı torununa hem baktı hem de tedavisini üstlendi. Haftalarca ağlama krizine giren minik bebek, anne sütünden de mahrum kaldı.

‘HASTANEYE YATMALARI LAZIM’
 
Geçen ay iyileşme belirtileri gösteren 4 aylık R.E.A. bebeğin anneannesi Gülnar T., yaşadığı dramı gözyaşlarıyla anlattı. Kızının ve damadının bu illetten kurtarılmasını isteyen Gülnar T., “Çok mücadele ettik ama sonuç alamadık. Sonuçta paralı bir tedavi. Ama maddi durumum yok. Lütfen çocuklarımı kurtarın. Bebeklerine ben bakıyorum. Hastaneye yatmaları, tedavi görmeleri lazım. Bebekleri de şu an tedavide. Sürekli kontrolleri var. Ben götürüp getiriyorum. Ne olur o bebeğin geleceği için yardımcı olun bize”’ dedi.
 
‘HÂLÂ DA İÇİYORUZ’
 
Anne B.A., uyuşturucu kullanmaya 8 yıl önce başladığını, 3 yıl önce tanıştığı eşiyle geçen yıl evlendiğini söyledi ve bağımlı olması nedeniyle hamileliği boyunca uyuşturucu almak zorunda olduğunu iddia etti. Bebeğinin de bağımlı doğduğunu anlatan anne, “Şu an bir şeyi yok ama doğduğu zaman onun da krizleri oldu. 3 ay çok ağladı. Onu kurtarıyoruz ama ona bakabilmek için bizim de kurtulmamız gerekiyor. Hâlâ da içiyoruz” diye konuştu. Bir fabrikada gündelikçi olarak çalışan baba R.A. da 10 yıl önce uyuşturucuya başladığını belirterek şu ifadeleri kullandı: “5-6 kez İstanbul ve Antalya’da tedavi gördüm. Bırakamadım. Anne madde kullandığı için emziremiyor. 3 günde bir 50 TL’ye mama alıyoruz. Artık durumumuz yok. Çocuğumuza biz bakamıyoruz. Aldığım maaş uyuşturucuya yetmiyor. Büyüklerimizden, yetkililerden yardım istiyoruz. Lütfen bizi kurtarın.”