Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
İHA

Konya'da 4 ay önce prematüre olarak 560 gram dünyaya gelen Erva bebek, tedavi sürecinin ardından 2 bin 560 grama ulaşarak sağlıklı bir şekilde taburcu oldu.

İHA'nın haberine göre; Konya'da yaşayan Mustafa ve Havvanur Coşkun çiftinin 4 ay önce, erken doğuma bağlı prematüre bebekleri dünyaya geldi. 560 gram doğan bebek, gelişimini tamamlayabilmesi için Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'ne alındı. Ailesi tarafından adı Erva konulan bebek, yoğun bakımda yaklaşık 4 aylık bir tedavi sürecinin ardından hayata tutunarak 2 bin 560 grama ulaştı. Sağlığına kavuşan Erva bebek, hastaneden taburcu olarak ailesi ile yeni yaşamına merhaba dedi.

Tedavi süreci hakkında açıklamalarda bulunan Yoğun Bakım Uzmanı Prof. Dr. Rahmi Örs, bebeğin, gebeliğin 25. gebelik haftasında 560 gram olarak dünyaya geldiğini ve yaklaşık 4 aylık bir yenidoğan yoğun bakım sürecinden sonra taburcu olduğunu söyledi. Prof. Dr. Örs; Erva bebeğin, 2 ay boyunca solunum cihazına bağlı kaldığını belirterek, "1 ay da yardımlı solunum desteğiyle toplam 3 aylık bir solunum desteği almış oldu. Yine 3. ayında prematüre bebeklerde gördüğümüz Retinopati nedeniyle, gözlerine lazer cerrahisi yapıldı ve 4 aylık sürecin sonunda 2 bin 560 gram olarak taburcu edildi. Artık oksijen desteğine ihtiyaç duymuyor ve ağızdan beslenebiliyor" dedi.

"ERKEN DOĞAN BEBEKLER, TABURCU SONRASI DA TAKİP EDİLMELİ"

Prof. Dr. Örs, çok küçük ve erken doğan bebeklerin Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nden taburcu olduktan sonra da bir takım sorunlar nedeniyle takip edilmeye devam edilmesi gerektiği uyarısında bulundu. Prof. Dr. Örs, "Çok erken doğan bebeklerin, taburculuk dönemi sonrasında da, özellikle nörolojik sorunlar açısından ve fizik tedavi rehabilitasyon gibi bir takım uygulamalar için yakından takip edilmesi gerekiyor. Lazer tedavisi sonrası göz muayeneleriyle de takibe devam ediliyor. Takip ve izlenimlerinin belli aralıklarla düzenli olarak devam etmesi; bu bebeklerin yüksek riskli bebek olması nedeniyle önem arz ediyor" diye konuştu.

"YAKLAŞIK 4 AYDIR HASTANEYE HEMEN HEMEN HER GÜN BİRKAÇ DEFA GİDİP GELDİK"

Erva bebeğin babası Mustafa Coşkun ise, gebeliğin 25. haftasında annedeki rahatsızlık üzerine hastaneye geldiklerini söyledi. Hastanede yapılan tetkiklerde amniyon sıvısında azalma olduğu ve bu nedenle kendilerine erken doğum olabileceğinin söylendiğini aktar  an Mustafa Coşkun, "Annemiz takibe alındı. Bu süreçte yaklaşık 3-4 gün boyunca düzenli aralıklarla hastaneye geldik. Fakat çocuğun erken doğacağını öğrendik. Eşim, başarılı bir ameliyat geçirdi. Bu süreçte de Prof. Dr. Rahmi Örs hocamız çocuğumuzun takibini gerçekleştirdi. Yaklaşık 4 aydır hastaneye hemen hemen her gün, hatta günde birkaç defa gidip geldik. Çocuğumuz 560 gram olarak dünyaya geldi. Şuan 2 bin 560 grama ulaştı. Erken doğan çocukların hemen hemen hepsinde oluşabilecek problemler en aza indirildi ve çocuğumuzu taburcu ettik. Bundan sonraki kontrollerine de yine Rahmi Hocamızın başında olduğu profesyonel bir ekip tarafından devam edilecek" şeklinde konuştu.