Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Sigara Bırakma Polikliniği Sorumlusu Uzm. Dr. Seyhan Us Dülger, 5 yıldır faaliyette olan poliklinikte haftanın 5 günü sigarayı bırakmak isteyenlere hizmet verdiklerini söyledi.

SİGARAYI TAMAMEN BIRAKMAK İÇİN...

Ramazan dolayısıyla poliklinikte yoğunluk yaşandığını belirten Dülger, şöyle devam etti: "Bu dönem biraz daha fazla soran, randevu almak ve gelmek isteyen hastamız var. Ramazan ayının gelmesi, bunda bir etken. Yoğun şekilde çalışıyoruz. 15 günlük randevularımız, açılır açılmaz doluyor. Ramazanda insanlar, oruç tuttuğu için zaten uzunca bir süreyi sigara içmeden geçirebiliyor. Hem yapabildiklerini gördükleri hem de bu kadar saat durabildikten sonra tamamen bırakmak daha kolay olabileceği için bir fırsat olarak değerlendirilebilir. Ramazan bunun için bulunmaz bir fırsat. Sigara içenler, neden içtiklerini bir düşünsün ve mutlaka polikliniklere başvursunlar."

Sigarayı bırakma sebebinin kişiden kişiye değiştiğini anlatan Dülger, bazılarının çocuklarına kötü örnek olmamak için sigaradan kurtulmak istediğini söyledi.

Kiminin de hastalıklarından dolayı sigarayı bırakması gerektiği için geldiğini vurgulayan Dülger, "Mutlaka bir doktor, kendi rahatsızlıklarından dolayı hastaya sigarayı bırakmasını söylemiş oluyor. O zaman da onunla ilgili konuşuyoruz. Tabii maddi açıdan da birtakım nedenler oluyor. Çünkü çok ciddi bir miktar tutuyor, sigara. Bu yüzden sigarayı bırakıp o parayı daha iyi değerlendirmeyi düşünebiliyorlar. Polikliniğe en çok bu nedenlerle geliniyor" diye konuştu.