Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

2011'de toplum ruh sağlığı merkezi haline getirilen hastanelerden Adana'daki Dr. Ekrem Tok Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi, Adana ve çevresindeki 16 ile hizmet veriyor.

Yılda 200 bin hastaya poliklinik hizmeti veren hastanede 10 bin hasta da yatarak tedavi alıyor. 28 psikiyatri hekiminin yanında psikologların, hemşirelerin ve uğraş öğretmenlerin istihdam edildiği merkezde rehabilitasyon, iş ve uğraş faaliyetleri birlikte sürdürülüyor.

HASTANEDE YOK YOK

Hastaların tedavileri bahçe uğraşları, ahşap el sanatları, el işi, pasta yapımı ve resim atölyeleriyle destekleniyor. Her gün hastane bahçesinde spor eğitmenleri tenis, basketbol, jimnastik gibi aktiviteler yaptırıyor, bazı hastalar ise mutfakta görev almayı tercih ediyor. Hastalar hemşirelerle birlikte pazara çıkıyor ve hastanede o gün ne pişecekse alışveriş ona göre yapılıyor. Sonrasında da hastalar mutfakta bu yemeklerin yapımından sunumuna kadar çalışıyor.

Adana Dr. Ekrem Tok Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi Başhekimi ve Hastane Yöneticisi Dr. Sinan Özler "Hastalarımız bizim hastamız olmasının yanında çocuklarımız gibiler. Bazı hastaları evinden alıyoruz, servis araçlarımızla gelemeyen, gelmekte zorlanan kişileri alıyoruz. Merkezimizde tüm gün belli bir programa çerçevesinde misafirlerimiz faydalanıyorlar. Misafirlerimizin öz bakım - günlük yaşam aktiviteleri planlarına göre sosyal anlamda günlük aktivitelerinin normalleşmelerine katkı sağladığını düşünüyoruz. İş-uğraş, ergoterapi faaliyetlerimizle bunları düzenlemeye çalışıyoruz. Meslek edinmede istekli olan bireylerle İŞKUR aracılığıyla çeşitli faaliyetlerinde bulunuyoruz. Yani akıl ve vücut bir bütün ise biz bütün için varız" dedi.