Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

Balıkesir'de geçirdiği kalp rahatsızlığı sonucu kaldırıldığı hastanede beyin ölümü gerçekleşen kişinin karaciğeri ve böbrekleri nakil için alındı.

M.A. yaklaşık bir hafta önce kalbinden rahatsızlanması nedeniyle hastaneye kaldırıldı.

Erkek olduğu bildirilen bu hastanın beyin ölümü gerçekleşti. Bunun üzerine hastanenin organ ve doku nakli ekibi M.A'nın ailesiyle görüşerek organlarının bağışlanması konusunda onay aldı.M.A'nın karaciğeri ve iki böbreği Bursa ve Çanakkale'den gelen iki ekip tarafından çıkarıldı.

Farklı hastanelerde yatan birer hastaya nakledileceği öğrenildi. Diğer böbreğin alıcısının ise doku grubu belli olunca tespit edileceği belirtildi.

Organ ve Doku Nakli Koordinatörü Dr. Fuat Çöken, gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'de organ bağışının arttığını söyledi.

Başarılı bir operasyon gerçekleştirdiklerini dile getiren Çöken, "Hasta yakınları kendi acılarını bir yana bırakıp bu mübarek bayram günü birkaç aileye gerçek bir bayram ortamı hazırladılar. Organ bekleyen hastalarımız adına kendilerine çok teşekkür ediyoruz. Bu donör organizasyonu yeni şehir hastanemizde ilk nakil organizasyonumuz. Bu manadan da bizim açımızdan güzel bir olay oldu." diye konuştu.