Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED) Adana Şube Başkanı Uz. Dr. Taner Canatar, gerdek gecesi fiyaskosu ile iktidarsızlığın farklı durumlar olduğunu söyledi. Canatar, gerdek gecesi fiyaskosunun psikolojik olduğunu söyledi.

Gerdek gecesi ile ilgili kaygıların sanıldığı gibi sadece kızlara özgü olmadığını, erkeklerde de görülebilen bir durum olduğunu belirten Uz. Dr. Canatar, son dönemlerde "Gerdek gecesi sertleşme sorunu" ile karşılaşanların sayısının arttığına da dikkat çekti. CİSED Adana Şube Başkanı Uz. Dr. Canatar, ilk gece ile ilgili bilinmesi gerekenleri şöyle anlattı:
"İlk gece beklentilerinin en büyüğü gelinin bakire çıkması, damadın ise bekâreti ortadan kaldıracak bir cinsel performans göstermesidir. Erkekler, özellikle ilk cinsel ilişkilerini gerdek gecesi yaşayacaklarsa, tıpkı kızların yaşadığı gibi, bir başarılı olup olmama kaygısı taşıyabilirler. Bu kaygı, 'ya penisim sertleşmezse', 'ya vajinaya girmeden penisim inerse' veya 'ya erken boşalırsam ve eşimi tatmin edemezsem' şeklinde değişik şekillerde karşımıza çıkabilir. O güne kadar hiçbir sertleşme sorunu olmayan bir erkeğin ilk kez gerdek gecesinde sertleşme zorluğu yaşamasına neden olabilir. Biz bu duruma 'balayı empotansı' yani 'ilk gece fiyaskosu' adını veriyoruz. Balayı empotansı, 'erektil disfonksiyon' adını verdiğimiz ve halk arasında 'iktidarsızlık' olarak bilinen sertleşme bozukluğundan farklı bir durumdur."

İKTİDARSIZLIK NEDİR?
Uz. Dr. Taner Canatar, iktidarsızlığın erkekte cinsel istek olduğu halde üç ay boyunca ereksiyonun sağlanmasında veya sağlanan ereksiyonun cinsel ilişki boyunca sürdürülmesinde problem yaşanması anlamına geldiğine dikkat çekerek şöyle konuştu:
"İktidarsızlık ile balayı empotansında aynı belirtiler vardır. Ancak, bu iki sorunu birbirinden ayıran en önemli şey, balayı empotansının sadece psikolojik faktörlere dayanmasıdır. Balayı empotansının bir kez yaşanması bile sonraki cinsel ilişkilerin stresli bir hale gelmesine neden olabilir. Gerdek gecesinde kendisinden beklenenleri yerine getiremediği duygusuna kapılan bir erkek, eşinin ya da bu durumundan haberdar olan yakın çevresinin olumsuz tutumlarının da etkisiyle cinsel özgüvenini yitirebilir. Yitirilen özgüven her başarısız denemede biraz daha pekişir ve kısa sürede negatif bir kısır döngü ortaya çıkar. Bu kısır döngü, erkeğin aylar boyu sertleşme sağlayamamasına sebep olabilir. Erkeklerin yaşadığı ilk gece korkusunda kadınların da rolü bulunmaktadır. Kadının ilk gece hakkındaki kanama korkusu, ağrı ve acı korkusu gibi abartılı ve yanlış düşünceleri erkekte bu korkuların oluşmasına yol açabilir. Bazı kadınların eşlerinden aşırı performans beklediklerini farkında olmadan da olsa belli etmeleri de olumsuz bir faktördür. Ereksiyon, istek ve uyarılmanın ardından oluştuğundan, bu dönemde oluşacak herhangi bir negatif durum kişide dikkat dağınıklığı ve sertleşme kaybına yol açabilir. Daha sonraki denemelerde ise kişi 'ereksiyonum oluşacak mı?' beklentisi içinde ilişkiyi tekrar denediğinde, istekli olmasına ve ön sevişmede sertleşme olmasına rağmen sertliğinin aniden kaybolduğunu görebilir. Psikolojik faktörler böylelikle kişinin hayatını olumsuz yönde etkiler ve erkek bir süre sonra ön sevişmeden kaçar hale gelebilir."

CİNSELLİK SINAV VE YARIŞMA DEĞİL
Cinselliğin sevgi dolu bir paylaşım olduğunu, bir sınav ya da yarışma olarak değerlendirilmesinin son derece yanlış olduğunu ifade eden Dr. Canatar, kısır bir döngü halini almış balayı empotansının evliliğin gidişatını olumsuz etkileyebileceğini kaydetti. Dr. Taner Canatar, "İlk cinsel ilişkinin sorunsuz geçmesi gerektiğine dair yaygın inanışlar birtakım olumsuz duyguları belirgin bir şekilde arttırabilir. Oysa cinsellik sevgi dolu bir paylaşımdır, bir sınav ya da yarışma değildir. Cinsellikte 'başarısız olmak' diye bir kavram olmamalıdır, önemli olan birlikte geçirilen zamandan olabildiğince haz alabilmektir. Cinsellik sevgiyle, şefkatle, saygıyla, aşk oyunlarıyla süslenip, zenginleştirilerek sağlıklı, mutlu ve doyurucu bir cinsel yaşam sağlanabilir" dedi.

CİNSEL BİLGİLENME İHTİYACI
Çeşitli sebeplerden dolayı ihtiyacı olan çiftlere evlenmeden önce mutlaka cinsel bilgi düzeylerini artırıcı cinsel danışmanlık ve rehberlik hizmetleri almalarını önerdiklerini ifade eden Dr. Canatar, şunları söyledi:

"Alınan cinsel danışmanlık, onların cinsellikle ilgili kaygı ve endişelerini giderebilir, yanlış inanışlarını ortadan kaldırabilir, bedenlerinin ve haz noktalarının keşfedilmesini sağlayabilir ve çiftin sağlıklı süreçlerle cinsel yaşamlarına başlamalarına yardımcı olabilir. Balayı empotansının tedavisinde çiftlere evcilik oyunları oynamalarını veya yeniden flört etmeye devam etmelerini öneriyoruz. Böylece yeni evli çiftler cinsel ilişki olmaksızın sadece birbirlerine yakınlaşmayı başarabiliyorlar. Perfomans anksiyetesi adını verdiğimiz başaramama korkusunun üstesinden gelebiliyorlar. Zamanla birbirlerinin bedenini keşfeden çiftler ön sevişmeyi öğrenip ve baskılardan arınmış olarak sevişmenin hazzına ulaşarak birlikte olabiliyorlar."

NEŞET KARADAĞ- AHT