Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

Sivas'ın Şarkışla ilçesinde son 5 günde çok sayıda kişi bulantı, kusma ve ishal şikayetiyle hastaneye başvurdu.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, ilçede son 5 günde yaklaşık 300 hasta, bulantı, kusma, ishal şikayetiyle aile hekimlerine ve Şarkışla Devlet Hastanesi acil servisine başvuruda bulundu.

Şarkışla Sağlık Grup Başkanı Şafak Ulutürk ve çevre sağlığı memuru Habip Türkoğlu, İlçe Kaymakamı Abdullah Uçgun'u makamında ziyaret ederek vakalar hakkında bilgilendirdi.

Şarkışla Sağlık Grup Başkanı Şafak Ulutürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, özellikle iftar saatinden sonra acil servisin yoğunlaştığını, ilçe ve köylerinde salgın olduğunu ifade etti.

Salgın nedenini ilçeye bağlı şebeke suyundan ve mahalle aralarındaki içme sularından kaynaklandığını varsaydıklarını belirten Ulutürk, ''İlçe ve köyden aldığımız 40 köydeki su örneğinin yapılan içme suyu tahlillerinde 16 köyde 'koliform bakteri ve E.Coli bakterisi' tespit edildi'' dedi.

İshal vakası ile ilgili Şarkışla Kaymakamı Abdullah Uçgun'u bilgilendirdiklerini belirten Ulutürk, koliform bakteri görülen 16 köyün su depolarının boşaltıldığını, temizlettirileceğini ve ardından da klorlanacağını söyledi.

Hastaların bulantı, kusma ve karın ağrıları şikayetiyle hastaneye başvurduğunu bildiren Ulutürk, birçok vatandaşın bulantı ve kusma şikayetinin zamanla ishale çevirdiğini, salgının en fazla da çocukları ve yaşlıları etkilediğini bildirdi.

Vatandaşları hazır su kullanmaları, bu mümkün değilse suyu kaynatıp soğutarak içmeleri konusunda uyaran Ulutürk, kalabalık yerlerde çalışan ve insanlarla teması fazla olan kişilerin sık sık ellerini yıkamaları, temizliğe önem vermeleri gerektiğini söyledi.

Divriği ilçesinde de son günlerde çok sayıda kişi bulantı, kusma ve ishal şikayetiyle hastaneye başvurmuştu.

AA